Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Karty Kredytowe

Zasady uzyskania karty

Karta kredytowa wydawana jest na wniosek klienta banku. Oczywiście może być tak, że to bank zaproponuje takie rozwiązanie. Na bazie analizy konta osobistego okazuje się bowiem, że klientowi można taką kartę wydać, warto więc ją zaproponować. Niemniej, musi to być decyzja samego klienta, czy chce mieć taki produkt, czy nie.

Limit w karcie jest odgórnie ustalany. To bank decyduje, na jaką kwotę może zaproponować kartę i jakiej wysokości limit może oferować. Jeżeli klient się zgodzi, dochodzi do podpisania umowy i wydania karty. Zwykle jest tak, że limit kredytowy dostępny jest szybciej niż przychodzi karta, która musi po prostu zostać spersonalizowana i wysłana najczęściej pocztą tradycyjną. Korzystanie jednak z tego limitu w sposób inny niż za pomocą karty to spory koszt, nie warto więc się na niego narażać.

Zasady działania karty

Karta kredytowa służy przede wszystkim do realizowania transakcji bezgotówkowych. Za jej pośrednictwem można zarezerwować bilet na samolot, miejsce w hotelu czy wycieczkę w biurze podróży. Karta służy do robienia codziennych zakupów, ale również do finansowania większych transakcji, jak zakup sprzętu RTV lub AGD, zakup mebli czy materiałów remontowych. To dodatkowe wsparcie w finansowaniu bieżących potrzeb użytkownika.

Każda karta kredytowa ma określony limit. Można jednorazowo wykorzystać go w całości (chyba że zostaną ustawione limity na wypadek kradzieży), można też korzystać z limitu częściowo, w takim wymiarze, w jakim jest aktualnie potrzebny.

Spłata zobowiązania następuje na dwa sposoby. Raz w miesiącu jest pobierana minimalna kwota spłaty karty. Jest to jakiś procent od wykorzystanego limitu. Może to być 20%, 15% lub nawet tylko 5%. Co ważne, jest to obliczane na podstawie wyłącznie wykorzystanego limitu, a nie przyznanego. Drugim sposobem jest tak zwana wcześniejsza spłata karty. O ile minimalna kwota spłaty pobierana jest automatycznie, o tyle wcześniejszą spłatę należy wykonać samodzielnie. W ramach wcześniejszej spłaty można spłacić część zobowiązania, a można spłacić całość. Oczywiście, najkorzystniej jest spłacić całość, ponieważ ponosi się wówczas najmniejsze koszty.

Skoro już o kosztach mowa. Kredyt zaciągnięty poprzez kartę kredytową można spłacić w ciągu 52 dni. Przez ten czas, jest to kredyt nieoprocentowany. Oznacza to, że tyle ile zostało pobrane, tyle należy spłacić. Jeżeli termin 52 dni zostanie przekroczony, wówczas do wykorzystanego limitu (nie przyznanego) doliczane są odsetki zgodnie z tabelą opłat i limitów. Na tym jednak nie koniec. Jeżeli w terminie, w którym wypada minimalna kwota spłaty karty, nie zostanie ona uregulowana w wymaganej wysokości (bo na przykład brak środków na koncie), wówczas dodatkowo doliczane są od tej kwoty (minimalnej kwoty spłaty) odsetki karne za zwłokę. Najbardziej więc opłaca się spłacanie zobowiązania niezwłocznie po jego wykorzystaniu.

Jeżeli wszystko jest spłacane w terminie, na karcie kredytowej można nawet zyskać. Płacenie w terminie eliminuje jakiekolwiek koszty. Natomiast w wielu miejscach można zapłacić taniej, jeżeli płaci się kartą. To już jest zysk. Poza tym, niektóre banki oferują zwrot za zakupy. Zwrot ten zwykle nie jest zbyt wysoki – miedzy 2% a 5% od kwoty wydanej na zakupy. Jest to jednak pewna forma skorzystania. Jeżeli zakupy robione są często i na duże kwoty, to według zasady „ziarnko do ziarnka” w skali roku można oszczędzić nawet kilkaset złotych.

Karta kredytowa to dobre i korzystne rozwiązanie, ale wyłącznie dla tych, którzy rzeczywiście mają swoje finanse pod kontrolą. Karta bowiem kusi, może skłonić do niekontrolowanych wydatków, a wykorzystanie i niespłacenie limitu będzie generowało tylko niepotrzebnie koszty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty