Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Konto oszczędnościowe dla dziecka to bardzo specyficzny rodzaj rachunku oszczędnościowego. Jest zakładane przez osobę dorosłą, ale jego beneficjentem ma być w przyszłości dorosłe dziecko, które dziś jest jeszcze za małe by samodzielnie odkładać pieniądze na przyszłość. Oczywiście, prowadzenie konta pozostawia się osobie dorosłej, ona również może z niego zrezygnować. Jednak, jest to również doskonała okazja, by uczyć swoje pociechy oszczędzania. W miarę upływu czasu można bowiem dziecko angażować w odkładanie dla niego pieniędzy.
Konto może być założone dla dziecka w przedziale wiekowym między 0 a 18 lat. To oznacza, że już po narodzinach, pierwszym prezentem dla maluszka może być właśnie konto oszczędnościowe. Natomiast pełnoletni, dorosły już człowiek może z zebranych pieniędzy zrobić użytek.
Konto jest oprocentowane. Poziom oprocentowania jest różny. Zależy przede wszystkim od oferty danego banku, w którym jest zakładane, ale nie tylko. Jest to również uzależnione od aktualnie obowiązujących promocji. Takie promocje zwykle podnoszą standardowe oprocentowanie na jakiś czas, po którym wraca ono do normy.
Konto nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o wpłaty. Można to robić regularnie, na przykład raz w miesiącu. Można również zdecydować się na dowolność i wówczas pieniądze wpłacać kilka razy w miesiącu lub wcale, jeżeli będzie akurat trudniejsza sytuacja.
Założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne, co również ma ogromne znaczenie, ponieważ nie wpływa na pomniejszenie budowanego kapitału, a to właśnie kapitał jest tu najważniejszy. Środki wpłacone na konto pracują już od pierwszej wpłaty.
Są też pewne zabezpieczenia. Po ukończeniu trzynastego roku życia dziecko może w pewnym zakresie dysponować swoimi środkami, co ogranicza wpływ osoby zakładającej konto. Ponad to, konto zakłada ograniczenia wypłat osoby, która konto zakłada. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie gromadzonego kapitału. Jest ono szczególnie doceniane przez osoby, które mają problemy z dyscypliną oszczędzania i ledwie zaoszczędzone pieniądze wydają na bardziej lub mniej potrzebne zakupy.
Decydując się na takie konto dla dziecka warto rozważyć wszystkie jego wady i zalety. Należy rozważyć koszty prowadzenia, koszty wypłat i przelewów oraz oprocentowanie. Skoro konto ma pracować na przyszłość dziecka, najlepiej wybrać takie, które cechuje się możliwie najwyższym oprocentowaniem przy możliwie najniższym koszcie prowadzenia. Z tym drugim warunkiem nie powinno być problemu, ponieważ często są to konta darmowe.
Konto dla dziecka to bardzo praktyczne i elastyczne rozwiązanie. Pozwala gromadzić kapitał zgodnie z tempem i rytmem, który jest dostosowany do osoby oszczędzającej. Niezależnie jednakże od wpłacanych kwot i regularności lub braku regularności wpłat, zawsze jest to jakiś kapitał, który się gromadzi, jest oprocentowany, więc pracuje na siebie i jakiś start dla dziecka buduje.