Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Konto Firmowe

Konto Firmowe

Kwestie prawne

Przepisy prawne nie regulują konieczności założenia konta firmowego dla jednoosobowej działalności. Wskazują, że musi być konto, ale nie musi to być specjalne konto firmowe. W przypadku jednak kontroli to firmowe jest jej poddawane. Przy braku konta firmowego, kontrolą objęte zostaje konto prywatne. Prawo nie reguluje również cech i warunków takiego konta. Co to oznacza? Przedsiębiorca może założyć dwa rachunki prywatne i jeden z nich podać jako konto firmy i tak też go traktować. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

Do czego wykorzystywane jest konto firmowe

Konto firmowe służy przede wszystkim do rejestrowania i prowadzenia transakcji firmowych. Dokonywanie przelewów do ZUS powinno się odbywać z konta firmowego, podobnie, jak do Urzędu Skarbowego. Wynagrodzenie uzyskiwane z wykonywanej przez siebie działalności (ze sprzedaży towarów lub usług) powinno wpływać na konto firmowe, a wydatki ponoszone wyłącznie na działalność powinny być również realizowane z tego konta i znajdujących się na nim środków. Krótko mówiąc, wszystko co dotyczy firmy powinno być tą drogą finansowane lub wynagradzane.

Cechy wyróżniające

Zasadniczo, konto firmowe nie różni się niczym od konta osobistego. Jest to rachunek prowadzony dokładnie tak samo, jak rachunek prywatny. Można się do niego zalogować za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z konta firmowego można realizować przelewy do ZUS i US, można wykonywać przelewy do kontrahentów i spłacać firmowe kredyty. Do konta jest dołączona karta płatnicza. Za jej pomocą można pobierać pieniądze z bankomatów, płacić w sklepie i w Internecie za zakupy oraz w niektórych przypadkach wpłacać pieniądze do wpłatomatów. Są jednakże pewne różnice. Konta firmowe bardzo często stanowią odrębną ofertę dla klientów. Są inaczej obciążone opłatami lub z nich całkowicie zwolnione. Mogą być wyposażone w dodatkowe opcje, jak na przykład linia kredytowa dla przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach mogą się charakteryzować korzystniejszymi warunkami lub też mniej restrykcyjnym zasadami przyznawania kredytów, oczywiście kredytów firmowych. Jeżeli konto jest obwarowane opłatami, ich ponoszenie można z powodzeniem włączyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności.

Konto firmowe niewiele różni się od konta prywatnego, niesie jednak ze sobą możliwość oddzielenia dwóch grup finansów: prywatnych i firmowych. Niesie również możliwość uniknięcia kontroli na koncie osobistym, jeżeli to firmowe zostanie oczywiście zgłoszone. Jest to szczególnie istotne, jeżeli konto osobiste obfituje w dość dużą ilość przelewów prywatnych, rodzinnych. W przypadku kontroli, z każdego z nich należy się rozliczyć i wytłumaczyć, a każda wpływająca kwota powinna zostać zaksięgowana i uwzględniona w ewidencji. Mając konto osobiste i firmowe, tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji można uniknąć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty