Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Konto Internetowe w banku

Rachunek bankowy

Rachunek bankowy to usługa świadczona przez bank, która polega na tym, że bank oferuje rejestrowanie wpływów i wydatków danego klienta na jego indywidualnym rachunku. Wszystkie transakcje i operacje są rejestrowane i archiwizowane. Bank zapisuje wpływy, niezależnie od ich źródeł, oczywiście na koncie widać, skąd przyszły dane pieniądze. Jednocześnie, zapisuje też wszystkie wydatki, w tym wypłaty w bankomacie, płatność kartą i przelewy.

Rachunek w sieci

Konto internetowe to właśnie taki rachunek bankowy, tyle, że klient ma do niego swobodny dostęp w sieci. Może się na swoje konto zalogować, sprawdzić stan rachunku, ostatnie transakcje, przelać oszczędności lub zapłacić za rachunki. Pełna swoboda i kontrola finansów osobistych.

Logowanie

Ponieważ rachunek internetowy zawiera bardzo osobiste i bardzo ważne informacje - pieniądze, logowanie się do serwisu jest zwykle wieloetapowe i zaszyfrowane. Wszystko w celu zabezpieczenia prowadzonych transakcji i konta w ogóle. Logowanie odbywa się zwykle za pomocą identyfikatora klienta. Jest to numer, gdyż numery trudniej rozszyfrować. Numer ten składa się zwykle z kilku cyfr. Po wprowadzeniu identyfikatora, system przekierowuje do logowania. Należy w tym miejscu podać swoje hasło. Niektóre banki stosują wręcz system podwójnych zabezpieczeń. Należy podać hasło i numer pesel lub numer dowodu osobistego. Dopiero zgodność tych trzech elementów (identyfikator, hasło, drugie hasło/numer ) powoduje zalogowanie do systemu. W innych bankach wystarczy podanie hasła po identyfikatorze. Połączenie internetowe jest bezpieczne, szyfrowane.

Przelewy

Podczas sprawdzania stanu konta można dokonywać przelewów. Dostępne są przelewy do ZUS, US oraz wszystkie prywatne przelewy użytkownika. Wykonanie przelewu również wymaga autoryzacji, co stanowi drugi element zabezpieczenia danego konta przed nieuprawnionym pobraniem pieniędzy. Autoryzacja może się odbywać na dwa sposoby. Za pomocą karty kodów jednorazowych, za pomocą SMS.

Karta kodów jednorazowych jest przygotowywana przez bank i przekazywana klientowi. Na ostatnim etapie transakcji, przy potwierdzaniu przelewu, system wskazuje, który kod z karty należy podać. Wszystkie kody znajdują się pod warstwą ścieralną. Należy zetrzeć warstwę przy wskazanym numerze kodu i wpisać ukryte tam liczby. Jeżeli wszystko się zgadza dochodzi do przelewu.

SMS to drugi sposób. Na ostatnim etapie przelewu, system prosi o podanie kodu, który został wysłany na numer telefonu podany przy zakładaniu konta. W tym momencie powinien przyjść SMS. W jego treści znajdują się dane transakcji wraz z fragmentami kont (nadawcy i odbiorcy pieniędzy) oraz kwotą, jaka ma zostać przelana. Wprowadzenie kodu z SMS jest potwierdzeniem transakcji.

Konto internetowe to ogromna wygoda i łatwość korzystania z osobistego rachunku. W czasach informatyzacji i automatyzacji, to najbardziej praktyczny rodzaj konta osobistego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty