Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Konto oszczędnościowe

Sposoby oszczędzania

Sposobów oszczędzania jest wiele. Można chować pieniądze do przysłowiowej skarbonki, ale można również skorzystać z dostępnych na rynku instrumentów finansowych. Wśród nich są lokaty, fundusze inwestycyjne, obligacje oraz konto oszczędnościowe. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i swoje zalety. Każdy bowiem jest przystosowany do nieco innych celów i zakłada nieco inny cykl oszczędzania. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji, ponieważ wpłynie to na przebieg gromadzenia kapitału.

Konto oszczędnościowe

Jednym z ciekawych sposobów na gromadzenie oszczędności jest konto oszczędnościowe. To rachunek osobisty, który dołączony jest do rachunku głównego. Obydwa są ze sobą powiązane, a dokonywanie przelewów między nimi nic nie kosztuje i odbywa się w czasie rzeczywistym.

Konto oszczędnościowe jest zwykle oprocentowane. Wysokość tego oprocentowania jest zależna od oferty obowiązującej w danym banku, sytuacji na rynku, indywidualnej oferty, jaka została zaproponowana klientowi oraz od obowiązujących w danym momencie promocji. Czasem bowiem banki oferują promocyjne oprocentowanie na jakiś okres. Jest to forma zachęcenia do oszczędzania.

Bardzo często jest również tak, że oprocentowanie konta oszczędnościowego zmienia się w zależności od wpłaconej kwoty. Bank ustala widełki i oprocentowanie dla kwot, które się w danych widełkach mieszczą.

Opłaty za konto

Konto oszczędnościowe zwykle nie jest dodatkowo płatne. Jest to usługa darmowa, która ma być niejako dopełnieniem, uzupełnieniem konta głównego. Wpłata na konto również nie jest obciążona kosztami ani prowizją, podobnie jak wypłata. Choć w tym ostatnim przypadku bywa różnie. Zdarza się bowiem tak, że pierwsza wypłata z konta jest rzeczywiście bezpłatna, natomiast każda kolejna jest obciążona kosztami. Ma to zniechęcić do zbyt częstego wypłacania pieniędzy z konta oszczędnościowego.

Limity

Generalnie, konto oszczędnościowe nie jest obwarowane żadnymi limitami. Pieniądze na konto można wpłacać w dowolnej wysokości i z dowolną częstotliwością. Podobnie, jak wypłacać. Wypłaty mogą odbywać się dowolnie często, z zastrzeżeniem wcześniej wspomnianej sytuacji – gdy kolejne wypłaty mogą być po prostu płatne. Wysokość dokonywanych wypłat nie jest niczym ograniczona. Konto może istnieć tak długo, jak istnieje rachunek główny, a saldo pozostaje do decyzji klienta.

Wpłaty i wypłaty

Jeżeli chodzi o sposób wykonywania wpłat i wypłat to możliwe są tu wyłącznie przelewy między rachunkami. Na konto oszczędnościowe można wpłacić pieniądze drogą przelewu wewnętrznego. Jeżeli natomiast oszczędności są potrzebne, należy je w ten sam sposób wypłacić. A z konta osobistego można już dowolnie nimi dysponować.

Konto oszczędnościowe to dobry sposób na oszczędności, które jednocześnie są „pod ręką”. To sposób, który nie narzuca ram (choć są takie rodzaje kont oszczędnościowych, w których trzeba zadeklarować minimalną kwotę comiesięcznej wpłaty), nie stwarza ograniczeń. Pozwala oszczędzać zgodnie ze swoim rytmem i swoimi potrzebami, pozostawiając dostęp do pieniędzy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty