Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyt Konsolidacyjny

Kredyt Konsolidacyjny

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to produkt kredytowy oferowany osobom, które mają kilka różnorodnych zobowiązań zawartych w kilku ratach różnej wysokości. Dzięki niemu można te wszystkie opłaty połączyć w jedną całość. Często zaś, poza korzyścią wynikającą z posiadania zaledwie jednej raty można dodatkowo zyskać jeszcze korzyść w postaci niższej raty, co jest również bardzo ważne. Powoduje bowiem, że kredyt nie jest już tak bardzo obciążający. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki kilku różnym rozwiązaniom. Jednym z nich wydłużenie okresu spłaty, a drugim nieco niższe oprocentowanie. Na co zwrócić uwagę i jak analizować kredyt konsolidacyjny by ocenić jego przydatność i korzystność?

Cechy kredytu konsolidacyjnego

Jak już wspomniano, kredyt konsolidacyjny to sposób na ułatwienie spłacania kilku rat. Jego celem jest zgromadzenie wszystkich rat w jedną oraz obniżenie wysokości powstałej w ten sposób raty. Kredyt może być wielokrotnie ogromną pomocą dla osób, które podjęły się tak licznych zobowiązań. Można go zaciągnąć w tym samym banku, jednak zwykle znacznie większe korzyści zyskuje się, gdy kredyt konsolidacyjny zaciągany jest w innym banku niż większość zobowiązań. Przeniesienie swojego zadłużenia do nowego podmiotu powoduje, że to on może teraz na tych kredytach zarabiać, może więc zaproponować nieco wygodniejsze warunki, by rzeczywiście przeciągnąć klienta do siebie.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań na w jedno z jedną ratą. W praktyce działa to w ten sposób, że zaciągany jest nowy kredyt. Z jego środków spłacane są dotychczasowe zobowiązania. Ich spłacenie przed terminem pozwala na obniżenie ich kosztów, potrzebne więc są mniejsze pieniądze na spłatę. Nowozaciągnięty kredyt konsolidacyjny może być niżej oprocentowany niż pierwotne zobowiązania. W ten sposób staje się tańszy i łatwiejszy do spłacenia. Bank, który oferuje takie rozwiązanie może zaproponować dłuższy okres kredytowania. Wydłużenie czasu spłaty pozwala na obniżenie raty, a to kolejny zysk i dogodność. Bank oferujący kredyt konsolidacyjny i tak na nim zarabia, mimo tego, że taniej przejmuje inne długi.

W ten sposób można rozliczyć nie tylko kredyty gotówkowe i celowe, ale również karty kredytowe.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli obowiązujące obecnie raty są zbyt uciążliwe do spłacenia, a nowe rozwiązanie znacznie je obniża. Warto jednak przeliczyć, czy w wyniku takiego rozwiązania nie będzie trzeba ostatecznie spłacić więcej niż pozostając przy dotychczasowym rozliczeniu. Często jednak korzyści są bardzo odczuwalne i pozwalają nawet wygenerować pewne oszczędności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty