Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Kredyt konsumencki jest to kredyt udzielany konsumentowi na jego cele prywatne, nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ani zawodową. Zgodnie z przepisami prawa jedynymi podmiotami upoważnionym do udzielania kredytów i pożyczek są banki; inne instytucje finansowe mogą udzielać tylko pożyczek.
Wśród najważniejszych przykładów kredytu konsumenckiego można wskazać na przykład umowę pożyczki, umowę kredytu odnawialnego, czy na przykład umowę kredytu w ogóle, przy czym pojęcie kredytu jest tu rozumiane zgodnie z przepisami Prawa bankowego. Taki kredyt nie może przekraczać swoją wartością kwoty 255.550zł lub jej równowartości wyrażonej w innej walucie.
Umowa kredytu konsumenckiego musi być sporządzona na piśmie, w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Zapisy umowy muszą być jasne, czytelne i zrozumiałe dla wszystkich, szczególnie dla konsumenta. W umowie musi być zagwarantowane prawo konsumenta do spłaty całości lub części zaciągniętego kredytu przed obowiązującym terminem spłaty. Ta przedterminowa spłata nie może być uwarunkowana na przykład poinformowaniem kredytobiorcy o przedterminowej spłacie. Jednocześnie, jeżeli kredytobiorca dokona przedterminowej spłaty, koszty kredytu ulegają obniżeniu. Nawet jeżeli kredytobiorca opłacił te koszty z góry, muszą być one ponownie rozliczone i ewentualnie zwrócone klientowi właśnie z racji uregulowania zobowiązania przed terminem. Różnica wynika głównie z odsetek, które odliczane są od salda. W przypadku wcześniejszej spłaty nie ma podstaw do ich naliczania. Ponadto, klient ma prawo bezpłatnie odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Jedyny koszt, jaki musi przy tym ponieść to wartość odsetek naliczonych w czasie pomiędzy pobraniem kredytu a jego spłatą. Po złożeniu odstąpienia od umowy, kredytobiorca ma maksymalnie 30 dni na zwrócenie zaciągniętej pożyczki w całości.
Kredyt konsumencki to kredyt na dowolny lub na określony cel. To umowa o jasno określonych regułach i zasadach, która została bardo dokładnie sprecyzowana. Jej zawarcie nie jest absolutnie zobowiązujące z racji zabezpieczonego czasu na odstąpienie.