Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Decydując się na zakup motocykla na kredyt, osoba zainteresowana ma możliwość dokonać zakupu za pomocą jednego z dwóch dostępnych kredytów. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ma liczne zalety, ale też w tym przypadku ma pewne wady. Jest też dostępny kredyt samochodowy, który można w tej sytuacji wykorzystać. On również ma swoje wady i zalety. Warto zapoznać się z możliwościami i ograniczeniami tych dwóch kredytów, ponieważ od tego zależeć będzie ostateczny wybór właściwego produktu.
Kredyt gotówkowy to kredyt na dowolny cel. Można go wykorzystać na dowolny zakup, również na zakup motocykla. Bank nie ingeruje w przedmiot zakupu. Zabezpiecza jedynie swój kredyt i oczekuje spłaty. Jest to kredyt oprocentowany zwykle na kilkanaście nawet powyżej 20%. Maksymalny czas kredytowania to 10 lat, a maksymalna kwota pożyczki to 50 – 60 tys. zł zależnie od banku. Taka kwota powoduje, że do droższego sprzętu trzeba dołożyć własne pieniądze. Jednakże, po zakupie maszyna całkowicie należy do kupującego. Jest on również beneficjentem wykupionej polisy. Jeżeli coś się stanie, to właściciel otrzyma pieniądze z odszkodowania.
Kredyt samochodowy natomiast to przede wszystkim znacznie niższe oprocentowanie. To pociąga za sobą niższe koszty spłaty takiego kredytu. Okres kredytowania to 10 lat, czyli tak samo jak przy gotówkowym. Nie ma natomiast ograniczeń w zakresie kwoty kredytu. Jeżeli motocykl kosztuje ponad sto tysięcy, to taki również można w ramach tego finansowania kupić. Są jednak inne ograniczenia, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, w dokumentach rejestracyjnych pojazdu znajduje się bank. To on jest de facto właścicielem i bez jego zgody nie można sprzedać motocykla. Bank w ten sposób zabezpiecza udzieloną pożyczkę. Drugie ograniczenie to polisa AC, którą trzeba wykupić. Jej beneficjentem natomiast staje się bank. W razie wypadku, do rozliczeń dochodzi na linii bank i towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie użytkownik. Dodatkowo, bank może zażądać ubezpieczenia w określonej, konkretnej firmie, co może być przyczyną wyższych kosztów.
Widać zatem wyraźnie, że każdy z tych kredytów jest nieco inny. Każdy ma swoje zalety, ma też swoje wady. Który wybrać? Z pewnością ten, który wydaje się indywidualnie, dla danej konkretnej osoby korzystniejszy.