Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Czym jest kredyt samochodowy?

Możliwości zakupu samochodu na kredyt

Zakup samochodu na kredyt zakłada możliwość wykorzystania różnorodnych form kredytowania. Dostępny jest Turaj zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt samochodowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. To, który należałoby wybrać zależy w zasadzie od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i priorytetów klienta. To właśnie on musi dokonać wyboru między tymi dwiema opcjami.

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie stosunkowo proste. Jest to kredyt na dowolny cel. Bank nie wnika więc, co klient chce kupić i za jaką kwotę. Interesuje się tylko tym, czy klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie, o które wnioskuje. Zakup samochodu w ten sposób niesie ze sobą wiele możliwości, ale również niesie pewne ograniczenia. W zakresie możliwości jest to sposób na to, by zaraz po dokonaniu zakupu samochód stał się rzeczywiście własnością kupującego. W dowodzie rejestracyjnym wpisana jest osoba kupująca i nawet za kilka dni można śmiało ten samochód sprzedać.

Nie ma też ograniczeń odnośnie ubezpieczenia. Można wybrać dokładnie takie, jakie się chce, a beneficjentem polisy jest ubezpieczający. Wadą natomiast jego ograniczenie kwoty kredytu. Zwykle gotówkowe udzielane są maksymalnie na 50 tys. – 60 tys. zł. Okres kredytowania to maksymalnie 10 lat. Dodatkową wadą jest stosunkowo wysokie oprocentowanie. Maksymalna kwota kredytu powoduje, że droższe auto można kupić wyłącznie partycypując w kosztach. Wyższe oprocentowanie zaś sprawia, że kredyt jest znacznie droższy i trzeba oddać znacznie więcej niż się pożyczyło.

Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt też jest możliwa.

Kredyt samochodowy - charakterystyka

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy kredycie samochodowym. Jest to kredyt celowy i decydując się na jego zaciągnięcie należy poinformować o tym bank. Jest to konieczne również ze względu na kwotę kredytu, która w tym wypadku nie jest ograniczona. To spora zaleta, szczególnie jeżeli komuś zależy na bardziej kosztownym samochodzie. Maksymalny czas kredytowania to 10 lat, czyli dokładnie tyle, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Znacznie niższe jest jednak oprocentowanie.

Waha się ono między 7% a 20%, co jest dużą różnicą wobec kredytów gotówkowych, oczywiście na korzyść samochodowych. Są tu jednak pewne wady. Kredyt samochodowy nie daje pełnej swobody użytkowania z auta. Bank dokonuje bowiem zastawu rejestrowego. Wprowadzone są dane banku do dowodu rejestracyjnego zakupionego pojazdu, właściciel spłacający kredyt nie może więc go swobodnie sprzedać w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Może to zrobić wyłącznie za zgodą banku. Samochód stanowi bowiem zabezpieczenie kredytu. Druga rzecz, polisa AC musi być wykupiona z cesją na bank. To oznacza, że w razie zdarzenia właściciel pojazdu spłacający kredyt nie otrzyma wypłaty odszkodowania. Całość wypłaty zostanie przekazana na bank.

Widać zatem wyraźnie, że kredyty które pozwalają zakupić samochód różnią się nieco między sobą. Każdy ma swoje wady i zalety. To, który z nich powinien zostać wybrany powinno być indywidualną decyzją zainteresowanego. Wszystko bowiem zależy od potrzeb i priorytetów kredytobiorcy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty