Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Zostaw kontakt, a doradca finansowy oddzwoni z najlepszą ofertą!
Zakupu nieruchomości można dokonać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zakup za gotówkę, ale jest to dostępne bardzo niewielkiej grupie ludzi. Drugim sposobem jest kredyt hipoteczny, ale dotyczy on wyłącznie domów i mieszkań już pobudowanych lub budowanych przez dewelopera. Nie pasuje więc do planu samodzielnej budowy. Do tego celu banki przygotowały specjalną propozycję kredytu celowego. Jest to kredyt budowlano – hipoteczny. Został tak zaprojektowany, by bank mógł systematycznie weryfikować jego spożytkowanie, klient nie mógł go wydać na inne cele, a jednocześnie przekaz pieniędzy był sprawny, płynny, a kredyt użyteczny i praktyczny.
Jest to kredyt, który ma bardzo podobne założenia, jak kredyt hipoteczny. Udzielany jest na długi okres, maksymalny czas kredytowania to 35 lat. Możliwe formy wsparcia to nawet kilkaset tysięcy, czyli jest to kredyt przeznaczony na duże sumy.
Oprocentowanie, marża i prowizja są zróżnicowane zależnie od poszczególnych banków. Każdy bowiem ustala te wartości według własnego cennika i według własnych potrzeb. Między innymi dlatego warto szukać kredytów w różnych bankach. Daje to możliwość porównania oczekiwanego oprocentowania, a co za tym idzie, można znaleźć najtańsze rozwiązanie.
Kredyt jest wypłacany w transzach a każda kolejna jest wypłacana dopiero po rozliczeniu poprzedniej. Transze są dostosowane do etapów budowy, które są zaprezentowane w harmonogramie budowy. Ten harmonogram jest jednym z dokumentów, które należy złożyć ubiegając się o kredyt. Każda transza jest przelewana na określony cel. Może to być wylanie fundamentów, dalej wzniesienie ścian, pokrycie domu dachem. Po każdej spożytkowanej transzy należy przedstawić w banku faktury na wykonane prace lub zakupione materiały. Ponadto, przedstawiciel banku przyjeżdża na plac budowy na kontrolę, żeby zweryfikować postępy prac. Taka kontrola ma na celu zabezpieczenie kredyt przed jego niepożądanym spożytkowaniem.
Spłata kredytu odbywa się w ustalonych wcześniej ratach, wyliczonych proporcjonalnie do wypłaconej transzy. Zgodnie z regulaminem kredytu można go nadpłacić lub spłacić przed terminem. Może to być obwarowane różnorodnymi ograniczeniami, a może też takich ograniczeń nie mieć.
Kredyt budowlano – hipoteczny został zaprojektowany w taki sposób, by wspierać finansowo budowę domu, ale jednocześnie zabezpieczać interesy zarówno banku, jak i klienta.