Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Zostaw kontakt, a doradca finansowy oddzwoni z najlepszą ofertą!

Zostaw kontakt

Kredyt hipotecznych na dom : porównanie

Kredyt na Dom

Dostępne możliwości

Kredyt na dom to specjalny produkt, który dostępny jest niemalże w każdym banku. Oczywiście, każdy bank stawia nieco inne warunki klientom, którzy chcą się o niego ubiegać. Nieco inaczej też kształtują się koszty i wydatki związane z jego pozyskaniem. Najważniejsze jednakże jest to, by określić jednoznacznie, czy ma to być kredyt na dom, który już jest, stoi gotowy, czy ma t być kredyt służący jego wybudowaniu. Nieco inaczej bowiem wygląda kredytowanie istniejącej nieruchomości, a inaczej nieruchomości istniejącej wyłącznie na papierze. Na istniejący już dom banki oferują za zwyczaj kredyt hipoteczny. Natomiast na dom w budowie należy zaciągnąć kredyt budowlano – hipoteczny. Obydwa są do siebie bardzo podobne, mają jednak nieco inną strukturę. Warto się zapoznać z ich konstrukcją przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to stosunkowo tani kredyt, który jest nisko oprocentowany. Okres jego spłacania może sięgnąć nawet 35 lat. Przy tak długim rozłożeniu na raty, jego spłacanie może być mało dotkliwe, niemalże nieodczuwalne. Kredyt hipoteczny może być wypłacany w transzach lub jednorazowo. Wiele zależy od ustaleń dokonanych ze sprzedawcą oraz od tego, kim jest sprzedawca. Jeżeli to deweloper, który buduje domy na sprzedaż, to przekazywanie kredytu może się odbywać transzami, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie przedwstępnej z kupującym. Jeżeli jest to osoba prywatna, która chce uzyskać pieniądze jednorazowo, tak też może się zdarzyć. Oczywiście, wszystko musi odbyć się zgodnie z zasadami obowiązującymi dany kredyt ustalonymi przez bank. Jeżeli chodzi o koszty, to jest to kredyt stosunkowo nisko oprocentowany, przez to bardzo korzystny i łatwy do spłacenia.

Kredyt budowlano – hipoteczny

Jeżeli zaś chodzi o kredyt budowlano – hipoteczny, jego ogólne zasady są bardzo podobne do zasad obowiązujących przy kredycie hipotecznym. Jest nisko oprocentowany, a okres kredytowania może trwać nawet 35 lat. Jedynym wyjątkiem jest sposób jego wypłacania. Otóż, jest on przekazywany transzami, zgodnie z harmonogramem budowy. Kredyt budowlano – hipoteczny udzielany jest bowiem na bazie projektu oraz na bazie harmonogramu prac budowlanych i zgodnie z tym planem jest też wypłacany. Co ważne, warunkiem dokonania wypłaty w kolejnej transzy jest zatwierdzenie poprzedniego etapu budowy. Zatwierdzenia zaś dokonuje pracownik banku, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie tej konkretnej inwestycji. Takie działanie ma zabezpieczyć bank przed nieprawidłowym wydatkowaniem kredytu i przeznaczeniem go na działania niezgodne z celem finansowania. Poza tym, że każdy etap budowy ma być przed bankiem rozliczony, to na zakończenie prac również należy się rozliczyć.

Kredyt budowlano – hipoteczny i kredyt hipoteczny to dwie, nieco zróżnicowane formy kredytowania zakupu domu. Wybór odpowiedniej z nich uzależniony jest wyłącznie od charakteru planowanej inwestycji. Jednakże z zasadami każdego z nich należy się szczegółowo zapoznać przed ostatecznym podjęciem decyzji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty