Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Zostaw kontakt, a doradca finansowy oddzwoni z najlepszą ofertą!
Zakup mieszkania na kredyt możliwy jest przy wykorzystaniu specjalnego, przeznaczonego na ten cel produktu bankowego. Jest to kredyt hipoteczny. Jego konstrukcja została tak zaprojektowana, by jego uzyskanie było dla wielu możliwe, a jednocześnie, jego spłata nie była bardzo trudna i obciążająca. Jednocześnie, jest to kredyt zwykle na bardzo dużą kwotę, dlatego też bank stosuje liczne sposoby weryfikacji wnioskującego i różnorodne sposoby zabezpieczenia się na wypadek, gdyby kredytobiorca z jakiegoś powodu przestał go spłacać. Jak zatem wygląda droga do uzyskania wspomnianego kredytu hipotecznego i na jakie jego elementy należy zwrócić uwagę?
Staranie o kredyt powinno zostać poprzedzone gruntowną weryfikacją wymagań, jakie stawiane są przed kredytobiorcą. Od 2017 r. jednym z istotnych wymogów jest wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości. To bardzo istotna informacja. Każdy, kto nie ma takiego wkładu własnego, albo nie uzyska kredytu w ogóle, albo będzie miał to znacznie utrudnione. Banki pomagają bowiem, poprzez kredytowanie kwoty brakującej do wspomniany 20%. Jeżeli jednak posiadany wkład własny jest mniejszy niż 15% czy 10% można z założenia zrezygnować ze starań, ponieważ żaden bank nie wyda decyzji pozytywnej przy tak małej inwestycji własnej.
Mając ustalony wkład własny należy również sprawdzić dostępne oferty. Jest to ważne, żeby porównać obowiązujące oprocentowanie, wysokość marży, prowizji, zakup dodatkowych produktów, które mogą wpłynąć na obniżenie kosztów. Czasem bowiem wystarczy otworzyć dodatkowe konto, by zyskać nieco niższe oprocentowanie. Warto poczytać i przejrzeć maksymalnie dużo informacji, ponieważ to pozwoli ograniczyć ilość banków, do których będzie się wnioskować o finansowanie zakupu mieszkania.
Po wybraniu właściwego banku należy skompletować dokumenty. Każdy bank wymaga nieco innego zestawu, jednak pewne podstawowe kwestie są dla wszystkich takie same. Należy bowiem skompletować dokumenty potwierdzające posiadany wkład własny, potwierdzające uzyskiwane dochody i stan finansów. To bowiem wpływa na wyliczaną przez bank zdolność kredytową. Weryfikowane są informacje z ZUS i US, dlatego warto mieć zaświadczenia o niezaleganiu. Weryfikowane są wyciągi z konta, zaświadczenie z zakładu pracy i wszystko, co może potwierdzić płynność finansową klienta. Do tego dochodzą informacje o samej nieruchomości. Gdzie jest zlokalizowana, jaki ma metraż, jaka jest jej wartość, dobrze mieć jej projekt. Im więcej informacji, tym lepiej i łatwiej uzyskać decyzję od banku.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji od banku należy przeanalizować całą konstrukcję kredytu. Na ile rat został zaprojektowany, jaka jest wysokość jednej raty, jaka jest marża, oprocentowanie, ubezpieczenie, prowizja. W jakiej wysokości są wszystkie opłaty wstępne oraz jak wygląda możliwość dokonania wcześniejszej spłaty. Uzyskanie tych informacji nie wiąże się z koniecznością zawarcia umowy i wzięcia kredytu. To jedynie warunki, na jakich bank chce go udzielić. Właśnie dlatego bardzo ważne jest ich szczegółowe przeanalizowanie, ponieważ w pewnym zakresie można je jeszcze czasem negocjować. Warto do tych negocjacji przystąpić, ponieważ mogą być sposobem na obniżenie kosztów zobowiązania. W takiej chwili każda oszczędność jest cenna.
Kredyt na mieszkanie to bardzo poważna i odpowiedzialna decyzja. To zobowiązanie na wiele lat. Zobowiązanie, któremu trzeba będzie podołać i z którym trzeba będzie się zmierzyć, ponieważ po podjęciu pieniędzy i zakupieniu mieszkania, w zasadzie nie ma już odwrotu. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala szybciej uwolnić się od kredytu jest jego wcześniejsze uregulowanie.