Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online
Zostaw kontakt, a doradca finansowy oddzwoni z najlepszą ofertą!
W ofercie banków nie ma produktu kredytowego, który byłby dedykowany właśnie remontom. Niektóre oczywiście oferują tak zwany kredyt remontowy, jednak po głębszej analizie, nie różni się on zupełnie niczym od kredytu na każdy inny cel. Jest to po prostu kredyt konsumpcyjny lub gotówkowy, zależnie od tego jaką nazwę przyjmiemy. Jednak, kredyty te są zróżnicowane i przed udaniem się do banku i wnioskowaniem o kredyt remontowy, warto zastanowić się dokładnie nad tym, jaka kwota kredytu jest potrzeba i jad długo, szacunkowo, będzie trwało jego spłacanie. Możliwości kredytowania remontu jest bowiem wiele, różnią się one między sobą, a im bardziej kredyt jest dopasowany do rzeczywistych potrzeb kredytobiorcy, tym bardziej jest on korzystny.
Jeżeli planowane prace to zaledwie drobne odświeżenie mieszkania, które nie wymaga wielkich działań ani wielkich zmian, nie trzeba wówczas przeznaczać na takie prace dużych środków. Małe koszty pociągają za sobą konieczność zaciągnięcia niedużego kredytu. W takiej sytuacji najłatwiej zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ma liczne zalety, które w takiej chwili mogą być bardzo cenne. Formalności związane ze złożeniem wniosku są zwykle minimalne. Jedyne co należy zrobić to przedstawić dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Jeżeli jest się klientem banku można liczyć na preferencyjne warunki, ponieważ bank jest w stanie zweryfikować wiarygodność klienta na bazie dotychczasowych wpływów na konto osobiste. To również sposób na szybsze ustalenie zdolności kredytowej. Bank bowiem wie, jaki jest obrót na koncie i na tej podstawie dokonuje swojej oceny. Jeżeli jednak jest to inny bank, zwykle zaświadczenie o dochodach wystarczy. Decyzja podejmowana jest w ciągu kilku godzin, maksymalnie kilku dni. Zaraz po podpisaniu umowy pieniądze znajdują się na koncie. Jeżeli chodzi o koszty kredytu, to jest on niestety najdroższy. Oprocentowanie jest bardzo wysokie, a to oznacza, że należy oddać znacznie więcej niż się pożyczyło. Kwota takiego kredytu też jest ograniczona, podobnie jak czas jego spłaty. Banki ustalają to indywidualnie, średnio, jest to maksymalnie około 60 tys. pożyczki i maksymalnie 10 lat spłaty.
Jeżeli jednak planowane jest przeprowadzenie gruntownego remontu, potrzebne będą zupełnie inne środki, znacznie większe. Opłacić będzie trzeba nie tylko materiały remontowe, ale również prawdopodobnie nowe meble, które będą znacznie lepiej wyglądały w odnowionym mieszkaniu niż stare i zniszczone. Taki remont, który można liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych najlepiej sfinansować z kredytu hipotecznego. Jego otrzymanie obwarowane jest warunkami i jedynie ich spełnienie otwiera drogę do uzyskania takiego wsparcia. Przede wszystkim należy posiadać nieruchomość, która nie jest obciążona hipoteką. Dzięki temu, bank może posiadaną nieruchomość obciążyć, jako swój zastaw i zabezpieczenie udzielanego kredytu i zaoferować rozwiązanie tanie i bardzo korzystne. Co oznacza obciążenie nieruchomości? Oznacza tyle, że wspomniana nieruchomość staje się zabezpieczeniem kredytu dla banku. W razie niewypłacalności kredytobiorcy, bank może przejąć nieruchomość i sprzedać ją na pokrycie swoich roszczeń. Taki kredyt znacznie trudniej otrzymać, właśnie ze względu na to, że jest on tak tani i korzystny. Rozpatrzenie wniosku wymaga skompletowania licznych dokumentów, a decyzję można otrzymać nawet po miesiącu. Mało tego, kredyt taki jest celowy i jeżeli brany jest na remont, musi być na remont spożytkowany. Należy przedstawić harmonogram prac, a po ich zakończeniu udokumentować ich przeprowadzenie. Należy rozliczyć się z bankiem co do poniesionych wydatków, czy rzeczywiście pokryły one wyłącznie remont. To kredyt obwarowany licznymi formalnościami i zobowiązaniami. Jest jednak tani i bardzo korzystny.
Przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakredytowaniu planowanego remontu należy bardzo starannie rozważyć zakres planowanych prac, zastanowić się jak duże koszty mogą one pochłonąć i jaką część można sfinansować samodzielnie. Prawidłowe oszacowanie kosztów to pierwszy krok do wybrania właściwego kredytu. Należy również zapoznać się z warunkami i wymogami, jakie bank stawia swoim kredytobiorcom, żeby dopilnować wszystkich formalności zarówno przed otrzymaniem pieniędzy, jak i na etapie ich wydatkowania czy rozliczania się z zaciągniętego zobowiązania.