Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Porównaj oferty kredytów hipotecznych

Zostaw kontakt, a doradca finansowy oddzwoni z najlepszą ofertą!

Zostaw kontakt

Refinansowanie kredytu hipotecznego : ranking ofert

Refinansowanie Kredytu

Refinansowanie kredytu

Przez refinansowanie kredytu hipotecznego rozumie się spłatę istniejącego, starego zobowiązania nowym kredytem, który zaciągany jest w tym samym lub innym banku. Z założenia, powinno być tak, że stary kredyt jest droższy i mniej korzystny, a na jego spłatę, czyli właśnie refinansowanie zaciągany jest nowy, tańszy kredyt. Jak poznać jednak, że nowy kredyt jest rzeczywiście tańszy? I kiedy refinansowanie naprawdę się opłaca, a kiedy oszczędności mogą być tylko pozorne?

Na co zwrócić uwagę decydując się na refinansowanie kredytu?

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, czy refinansowanie kredytu hipotecznego w ogóle się opłaca? Jest to przecież spłacanie jednego innym. Otóż, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zasadzie należałoby odpowiedzieć „to zależy”. Każda sytuacja jest bowiem inna i rozważanie refinansowania zawsze należy rozpatrywać w warunkach indywidualnych, rozważając koszty kredytu, warunki jego spłaty i czas, jaki pozostał do jego uregulowania. Są jednak pewne ogólne kierunki, wskazania, które mogą sugerować, że warto zagłębić się w temat refinansowania lub go całkowicie zaniechać.

Z całą pewnością, refinansowanie warto rozważyć jeżeli marża wcześniej zaciągniętego kredytu jest znacznie wyższa niż marża nowego kredytu. Jest to możliwe, jeżeli pierwszy kredyt był brany w warunkach bardziej surowych dla kredytobiorców. Po zmianie warunków, nowy kredyt może być znacznie tańszy. Jeżeli dodatkowo będzie to rozpatrywane w perspektywie 20 czy 30 lat, oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. To bardzo korzystne rozwiązanie. Jeżeli jednak nowa marża będzie zaledwie nieznacznie niższa, nawet poniżej 1% oszczędności mogą być pozorne.

Pod uwagę należy brać wiele zmiennych. Koszt uzyskania nowego kredytu, wartość pozostałą do spłaty i wiele innych. Jeżeli nowy kredyt wydłuża czas spłaty, może to oznaczać, że w ostatecznym rozrachunku będzie on nieznacznie droższy, nawet przy niższej marży. Co za tym idzie, taka zmiana nie będzie korzystna. Nie bez znaczenia jest również koszt wcześniejszej spłaty starego kredytu. Rozliczenie wydatków i oszczędności może dopiero pokazać, czy refinansowanie jest rzeczywiście opłacalne i przyniesie planowane oszczędności.

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest operacją wartą rozważenia i wzięcia pod uwagę. Może się okazać szansą na spore oszczędności. Trzeba to jednak starannie przeanalizować i przeliczyć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty