Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Lokaty Progresywne

Czym jest lokata progresywna?

Lokata progresywna to zgodnie z definicją bankową taka lokata terminowa, której oprocentowanie ma charakter progresywny. Mianowicie, stopa procentowa wzrasta wraz z rosnącym okresem utrzymania depozytu. Lokata terminowa oznacza, że zawierana jest na z góry ustalony okres czasu. Są lokaty długo terminowe i średnio terminowe. Najczęściej jednakże, zawierane są na rok. Rosnąca stopa oprocentowania również powinna być znana przed założeniem lokaty. I to nie tylko w miesiącu początkowym i końcowym, ale w każdym kolejnym, tak by każdy klient mógł sobie prześledzić zmiany wspomnianej stopy i poziom jej wzrostu.

Wady i zalety lokaty progresywnej

Ten rodzaj produktu oszczędnościowego ma swoje wady i zalety. Część z nich wynika z konkretnego kształtu tego rodzaju produktów. Część natomiast wynika z indywidualnych decyzji banków. W pewnym zakresie mogą one wpływać na jej kształt i charakter.

Niewątpliwie kuszące może być rosnące oprocentowanie. Warto jednak przeliczyć w takiej chwili, ile wynosi średnia stopa procentowa dla całego produktu. Można to policzyć na podstawie średniej arytmetycznej. Jest to suma wartości procentowych z każdego miesiąca, dzielona przez ilość miesięcy, w których produkt na siebie pracuje. Jeżeli średnia arytmetyczna stopa procentowa jest stosunkowo wysoka lub porównywalna z innymi produktami, warto się nad nim zastanowić. Jeżeli jest niższa, to lepiej zainteresować się nieco korzystniejszym rozwiązaniem.

Ważną kwestią jest kapitalizacja odsetek. Jeżeli odbywa się ona co miesiąc, zysk z lokaty może się okazać stosunkowo satysfakcjonujący. Jeżeli jednak, kapitalizacja następuje na koniec okresu, na jaki lokata została zawarta, jest to po prostu mało korzystne rozwiązanie. Miesięczna kapitalizacja powoduje, że w każdym kolejnym miesiącu pracuje nieco wyższy kapitał, a zatem odsetki od niego będą wyższe, raz z racji progresu, a dwa z racji kapitalizacji. Brak kapitalizacji to naliczanie oprocentowania od tego samego kapitału w każdym miesiącu trwania lokaty.

Zerwanie lokaty przed terminem ma również ogromne znaczenie. Wiele banków oferuje możliwość zerwania lokaty bez utraty wypracowanych do tego momentu odsetek. Rozliczenie odsetek prowadzone jest za każdy zakończony miesiąc. Jeżeli więc do zerwania lokaty dojdzie w połowie miesiąca, to nie będzie się on liczył. Naliczanie zostanie zakończone na miesiącu poprzedzającym. Zabezpieczenie przed utratą wypracowanych odsetek to bardzo ważny aspekt, który może mieć znaczenie podczas podejmowania decyzji o wybraniu lub niewybraniu tego produktu.

Lokata progresywna to ciekawe i nieco inne rozwiązanie. Warto je rozważyć. Najlepiej jednakże rozważyć je z kalkulatorem w ręku. Można bowiem szacunkowo policzyć zysk, jaki można osiągnąć na tym produkcie i na każdym innym. Zależnie od uzyskanego wyniku podjąć decyzję i wybrać to, co jest najbardziej opłacalne i najkorzystniejsze.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty