Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Co z Polską Kartą Płatniczą?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Co z Polską Kartą Płatniczą?

Polska Karta Płatnicza to projekt, który pojawia się w przestrzeni publicznej, nie tylko w branżowej, już od kilku lat. Jest to alternatywna karta płatnicza, której działanie miałoby być ograniczone wyłącznie do terytorium Polski. Byłaby ona niezależna od międzynarodowych systemów płatniczych, takich jak Visa czy MasterCard.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Obecnie na rynku transakcji bezgotówkowych dominują dwa rodzaje kart płatniczych. Jest to karta Visa i karta Mastercard. Obydwie karty pochodzą od zagranicznych dostawców i ich funkcjonowanie jest w dużym stopniu zależne od decyzji danego dostawcy. Jak na razie nie ma z tym żadnych problemów, ale nie można wykluczyć sytuacji, że któryś z dostawców zablokuje funkcjonowanie karty w naszym kraju. Sytuacja byłaby o tyle trudna, że obecnie na rynku znajduje się 35 milionów kart, które użytkowane są głównie w kraju. Zaledwie mały odsetek transakcji to transakcje zagraniczne. Udział wspomnianych gigantów w rynku kart płatniczych kształtuje się bardzo interesująco, bo aż 59% (III kw. 2015 r.) należy do Visa, a 40% do MasterCard. To oznacza, że pozostałe karty (AmericanExpress i Dinners Club) obejmują zaledwie 1% rynku.

Jak w tym wszystkim miałaby się odnaleźć Polska Karta Płatnicza?

Trudno to jednoznacznie ocenić. W Portugalii takie rozwiązanie działa i sprawdza się doskonale. Tym bardziej, że za pomocą karty narodowej można zapłacić w bankomacie podatki, opłacić mandat czy zapłacić za wjazd na autostradę. Rozwiązanie jest proste i wygodne. Być może i Polska Karta Płatnicza dawałby takie możliwości, a wtedy rzeczywiście okazałaby się konkurencyjna dla zagranicznych gigantów.

Zalety Polskiej Karty Płatniczej

Polska Karta Płatnicza mogłaby się przyjąć w codziennym stosowaniu chociażby z uwagi na to, że w Polsce, użytkownicy kart dokonują transakcji głównie w Polsce. Nie ma więc konieczności stosowania karty międzynarodowej, która jest kompatybilna z różnymi systemami. Karta typowo polska dopasowana do polskiego systemu płatności, który również jest obecnie w opracowaniu sprawdziłaby się więc pod względem praktycznym.

Mało tego, jest to całkowita niezależność pod względem dokonywanych transakcji. Zagraniczni dostawcy kart mogą bowiem wstrzymać obsługiwanie swoich produktów Polsce i przez polskie banki. To wiąże się z odcięciem polskich użytkowników od transakcji kartami. Wyprodukowanie i wdrożenie Polskiej Karty Płatniczej mogłoby uchronić przed takim zjawiskiem, a co za tym idzie, byłoby zabezpieczeniem płynności transakcji niezależnie od sytuacji, nawet międzynarodowej.

Takie rozwiązanie mogłoby być również znacznie tańsze. Polska karta produkowana w Polsce i obsługiwana przez polskie banki wiązałaby się z niższymi kosztami. Obecnie, sytuacja wygląda tak, że wszystkie banki muszą odprowadzać opłaty licencyjne za możliwość użytkowania karty Visa i MasterCard. W przypadku Polskiej Karty Płatniczej, ta konieczność odpada, a to jest ogromna oszczędność.

Możliwości Polskiej Karty Płatniczej

Polska Karta Płatnicza, podobnie, jak karta stosowana w Portugalii mogłaby ułatwić regulowanie wielu opłat poprzez wprowadzenie odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych. Dzięki polskiej karcie można by było uruchomić opłacanie podatków, regulowanie opłat za autostrady, opłacanie mandatów czy innych opłat urzędowych. Jednocześnie, mogłaby pełnić funkcję dokumentu tożsamości, co w pewnym stopniu jest już praktykowane przez jeden z banków, którego karta pełni funkcję legitymacji studenckiej. Nie jest to więc rozwiązanie skomplikowane i całkowicie nierealne. Wystarczy je jedynie odpowiednio opracować. Oczywiście, wymagałoby to wielu procedur, ale jest do wykonania.

Podsumowując, Polska Karta Płatnicza mogłaby stać się konkurencyjna dla funkcjonujących obecnie kart międzynarodowych. Wiążą się z nią obawy dotyczące jej sprawności, działania i niezawodności, ale jednocześnie rozwiązywałaby wiele problemów i ułatwiałaby wiele procedur. Stan faktyczny jest jednak taki, że na razie wszystko jest jedynie w fazie projektu. Prace trwają nad krajowym systemem płatniczym, ale karta jeszcze nie jest przygotowywana. Jak długo to potrwa i czy karta rzeczywiście zostanie wdrożona, tego nie wiadomo. Prawdopodobnie dopiero przyszłość pokaże, jak potoczą się losy Polskiej Karty Płatniczej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty