Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Czym należy się kierować i jakie konto firmowe należy założyć?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Pracownicy omawiają konieczność założenia konta bankowego dla firmy

Konto dla firm jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Wybierając najlepszą ofertę, warto wziąć pod uwagę opłaty za prowadzenie konta firmowego, za kartę płatniczą, za przelewy i możliwości uniknięcia tych opłat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Konto firmowe może być prowadzone na rzecz jednoosobowej działalności gospodarczej, spółek różnego typu, wspólnot mieszkaniowych, fundacji, stowarzyszeń czy spółdzielni. Firmowe konto bankowe powinno zaspokajać wszystkie potrzeby firmy. Banki oferują m.in. bezpłatne konto firmowe czy konto firmowe z debetem.

Czy trzeba mieć konto firmowe przy jednoosobowej działalności?

Czy trzeba mieć konto firmowe przy działalności gospodarczej? Tak, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa – tak stanowi prawo. Konto firmowe jest potrzebne do płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do dokonywania lub przyjmowania płatności, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca i gdy jednorazowa wartość transakcji jest większa niż 15000 złotych. Ponadto konto firmowe służy do wykonywania przelewów do urzędu skarbowego – mikroprzedsiębiorcy podatki mogą płacić także gotówką. Konto bankowe dla firmy jednoosobowej lub większej jest niezbędne, by oddzielić finanse prywatne od firmowych i zachować przejrzystość oraz nie utracić płynności finansowej. Gdzie najlepiej założyć konto firmowe? W banku, który specjalizuje się w produktach finansowych dla przedsiębiorców lub który do konta firmowego dodaje atrakcyjne bonusy, jak np. premie, ubezpieczenie, debet czy oprocentowanie konta.

Jakie konto firmowe wybrać? Parametry oferty, na które warto zwrócić uwagę

Najtańsze konto firmowe nie zawsze ma wszystko, czego może potrzebować przedsiębiorstwo. Przede wszystkim należy wybierać produkt dopasowany do charakteru firmy – czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy dobrze prosperujące kilku- czy kilkunastoosobowe przedsiębiorstwo chcące otworzyć kolejne konto firmowe. Najlepsze konto firmowe oprócz tego, że jest bezpłatne, pozwala na swobodne gospodarowanie zgromadzonymi środkami bez dodatkowych kosztów. Jakie konto dla firmy wybrać? Żeby zdecydować, najlepiej sprawdzić ranking kont firmowych dostępny online w porównywarkach. Początkujące i małe przedsiębiorstwa powinny zwrócić uwagę na to, czy konto firmowe w banku jest za darmo, czy wymaga regularnego uiszczania opłat. Dobrym rozwiązaniem jest konto firmowe z debetem na start. Dzięki temu w razie początkowych problemów można poratować się dodatkowymi środkami. Zakładając konto dla firm z debetem, lepiej upewnić się, że limit jest na tyle wysoki, by pomógł poradzić sobie w trudnej sytuacji, ale na tyle niski, by nie okazał się zadłużeniem trudnym lub niemożliwym do spłacenia. Warto wziąć pod uwagę również wygodę korzystania z konta firmowego. Większość banków pozwala założyć konto firmowe przez internet – wówczas obsługę zapewnia system bankowości elektronicznej. Konto firmowe online pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, ułatwia sprawne prowadzenie działalności i daje dużą kontrolę nad finansami.

Najlepsze konto firmowe – ranking

Ranking kont firmowych dostępny online jest aktualizowany regularnie, przeważnie co miesiąc lub gdy pojawiają się nowe oferty banków. Najlepsze konto dla firm wyłaniane jest na podstawie czynników takich jak opłaty, ich wysokość, warunki ich uniknięcia, dodatkowe bonusy oraz możliwości konta. Darmowe konto firmowe w grudniu 2017 roku oferują m.in. Idea Bank, Deutsche Bank, Nest Bank, mBank oraz po spełnieniu określonych warunków Alior Bank i ING Bank Śląski. Bezpłatne konto oznacza brak opłat za prowadzenie konta czy przelewy do ZUS-u i US oraz przelewy online (w ograniczonej ilości). Jednak konto firmowe bez opłat tego rodzaju często wymaga poniesienia kosztów za przelewy w oddziale, przelewy zagraniczne czy korzystanie z karty płatniczej (w tym za wypłaty z bankomatów). Porównanie ofert konta firmowego może pomóc wybrać najlepiej dopasowany produkt do potrzeb przedsiębiorstwa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty