Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

FACTA może ci zablokować konto osobiste. Oświadczenie dla banku

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
FACTA może ci zablokować konto osobiste. Oświadczenie dla banku

Czy założyłeś konto z depozytem przekraczającym 50 tys. USD między 1 lipca 2014 roku, a 30 listopada 2015 roku? Niestety już w tym roku może dojść do zamknięcia kont w bankach, firmach ubezpieczeniowych czy funduszach inwestycyjnych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Tylko do 1 grudnia klienci mieli czas na złożenie oświadczenia FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).

  • FATCA to nic innego jak ustawa, na której czele stoi IRS, czyli International Revenue Service. Jest to organ odpowiedzialny między innymi za stanowienie prawa w USA.
  • Foreign Account Tax Compliance Act powstało w celu walki z podatnikami posiadającymi inwestycje na zagranicznych rachunkach inwestycyjnych bądź bankowych, a będącymi rezydentami podatkowymi USA.
  • Podpisanie FACTA doprowadziło do wielu konsekwencji, które dotknęły nie tylko mieszkańców USA, ale i zagraniczne instytucje finansowe. To właśnie ta ustawa nakłada obowiązek sprawozdawczy. Polega on głównie na przesyłaniu informacji o własnościach rezydentów podatkowych USA. Niestety doprowadziło to między innymi do obciążenia dużymi kosztami wiele instytucji, które musiały dostosować się do wymagań ustawy.
  • Zgodnie z obowiązującym prawem, również Polacy mają w obowiązku złożyć oświadczenie, jeśli posiadali na swoim koncie co najmniej 50 tysięcy dolarów do 30 czerwca 2014 roku.
  • Osoby, które nie wywiązały się z tego obowiązku mogą mieć nawet tymczasowo zablokowane konto. Duży wpływ na taką decyzję ma bank, który może uznać, że dany klient nie dostosował się do obowiązującego prawa.

Pamiętajmy, że o nasze sprawy musimy dbać przede wszystkim my. Z pewnością nikt z nas nie chciałby zostać nie miło zaskoczonym… Jeśli jednak doszło do blokady naszego konta bankowego, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednią instytucją. Kolejnym krokiem jest złożenie wspomnianego już oświadczenia FACTA, które pozwoli na odblokowanie dostępu. Czasem banki potrzebują jedynie 3 dni, aby klient mógł nadal dysponować swoimi środkami. W oświadczeniu należy przede wszystkim uwzględnić informację czy jesteśmy amerykańskimi podatnikami, czy też nie. Pismo takie składamy zazwyczaj w swoim banku lub bankach, jeśli posiadamy kilka kont. Ciekawostką jest, że oświadczenie na potrzeby FACTA można złożyć również on-line na serwisach niektórych banków takich jak INGBank Online. Do złożenia dokumentu zobowiązani są obywatele posiadający obywatelstwo USA niezależnie od tego, czy posiadają jeszcze inne obywatelstwa. Ponadto oświadczenie FACTA powinien złożyć każdy, kto dysponuje Zieloną Kartą lub dokonał wyboru amerykańskiej rezydencji dla celów podatkowych (po spełnieniu warunków przewidzianych w przepisach USA). Obowiązek nałożony jest również na klientów, którzy przebywali co najmniej 31 dni w USA w ciągu roku podatkowego. W razie jakichkolwiek problemów z naszym kontem powinniśmy natychmiast skontaktować się z odpowiednią instytucją bankową. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zobowiązani zostaliśmy do złożenia jakichkolwiek dokumentów czy oświadczeń. Celem FACTA jest przede wszystkim zapobiegnięcie wykorzystywaniu zagranicznych instytucji finansowych przez amerykańskich podatników, którzy pragną w jakikolwiek sposób ukryć swoje dochody. Tak więc nie mamy się czego obawiać!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty