Jak płacić kartą przez internet?

Jak zapłacić kartą przez internet? Używając karty debetowej, kredytowej, prepaid lub wirtualnej. Płacenie kartą przez internet wymaga podania danych karty, a niekiedy także kodu przesłanego przez bank na telefon. Płatność kartą przez internet zajmuje kilka minut i jest z reguły bezpieczna.
Jak sprawdzić, czy mogę płacić kartą przez internet? Limity i blokady
Płacenie kartą kredytową przez internet możliwe jest zwykle po aktywacji tej karty. Zdarza się jednak, że trzeba tę możliwość odblokować z poziomu bankowości elektronicznej lub telefonicznie (np. w bankach spółdzielczych). Dotyczy to także kart debetowych do konta. Płacenie kartą debetową przez internet może być zablokowane z powodu ustawionego limitu kwoty transakcji. Żeby móc płacić kartą online, należy w bankowości elektronicznej lub w placówce banku zmienić limit na wyższy.
Jaką kartą można płacić przez internet? Rodzaje kart płatniczych
Płacenie kartą przez internet umożliwiają karty kredytowe, debetowe, prepaid oraz wirtualne. Do płatności przez internet nadaje się każda karta płatnicza, która posiada numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVV2 (płatność Visa przez internet) lub CVC2 (dla kart Mastercard).
Jak płacić kartą przez internet? Instrukcja
Instrukcja, jak płacić kartą przez internet, dla wszystkich kart płatniczych jest taka sama. Nie trzeba za każdym razem pytać ani sprawdzać, jak płacić kartą Visa przez internet czy jak płacić online przy użyciu karty Mastercard. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na stronie sklepu, a następnie na stronie płatności. Płatność kartą kredytową przez internet krok po kroku:
- Na stronie sklepu lub usługodawcy wybierz metodę płatności kartą, klikając na logo Visa lub Mastercard.
- Wypełnij formularz, który się wyświetli – podaj numer karty, jej datę ważności oraz swoje imię i nazwisko (niekiedy trzeba podać także swój adres zamieszkania) i trzycyfrowy kod CVV2 bądź CVC2, który znajduje się na odwrocie karty płatniczej.
- Potwierdź transakcję i poczekaj, aż wyświetli się komunikat, że transakcja została zaakceptowana. Następnie zostaniesz przeniesiony na stronę, na której dokonywałeś zakupów (lub wyświetli się przycisk, który po kliknięciu cię tam przeniesie).
Płatność kartą kredytową przez internet zwykle księgowana jest w ciągu 14 dni od jej dokonania, a środki przez bank blokowane są od razu. Według tych samych zasad działa płatność kartą debetową przez internet. Rodzaj karty ma mniejsze znaczenie niż zasady stosowane przez bank czy przez agenta rozliczeniowego (pośrednika transakcji). Płatność kartą przez internet przeważnie nie generuje dodatkowych kosztów, jednak niektóre sklepy mogą naliczać dodatkowe opłaty (nawet kilka złotych).
Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne? Zasady bezpieczeństwa
To, czy płatność kartą przez internet jest bezpieczna, zależy przede wszystkim od użytkownika karty. Dane karty powinny być chronione, by osoby trzecie nie miały dostępu jednocześnie do wszystkich niezbędnych do płatności online informacji. Nie należy publikować zdjęć karty płatniczej ani użyczać. Lepiej nie pozwalać też na zabranie karty np. w restauracji, gdy terminal nie jest przenośny. Płacenie kartą przez internet jest bezpieczne, jeśli zwraca się uwagę na szczegóły. Dotyczy to zwłaszcza stron internetowych, na których możliwa jest płatność kartą. Standardem jest, że płatność kartą przez internet odbywa się na stronach stosujących szyfrowane połączenie za pomocą protokołu SSL (na początku pasku adresu pojawia się symbol kłódki i https zamiast http). W ten sposób agent rozliczeniowy, czyli właściciel strony obsługującej płatności online, zabezpiecza dane klientów przed przechwyceniem. Płatności internetowe kartą można dodatkowo zabezpieczyć, ustanawiając limity transakcji bez fizycznego użycia karty. Taką funkcję posiada bankowość elektroniczna. Limity można zwiększać lub zmniejszać po zalogowaniu się na swoje konto.