Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Jak płacić telefonem?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Mężczyzna płaci telefonem

Płatność telefonem polega na posiadaniu aplikacji pozwalającej na dokonywanie płatności zbliżeniowych – dla telefonów z NFC, lub przy pomocy jednorazowych kodów – dla płatności BLIK. Płatności komórką są możliwe dzięki mobilnym aplikacjom bankowym oraz Android Pay.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Płacenie telefonem komórkowym niezależnie od metody wymaga posiadania aplikacji dedykowanej banku lub aplikacji, którą obsługują różne banki (należy sprawdzić, czy konkretny bank znajduje się na liście). Obecnie najpopularniejsze metody płatności telefonem to HCE oraz BLIK, do lamusa odchodzi płatność NFC wiążąca się z koniecznością wymiany karty SIM.

Jak płacić telefonem z NFC? Aplikacja, cyfrowa karta płatnicza, HCE

Słowniczek pojęć związany z tym, jak płacić zbliżeniowo telefonem, zawiera hasła, takie jak NFC, HCE, aplikacja mobilna i wirtualna karta płatnicza. Zbliżeniowa płatność telefonem możliwa jest dzięki antenie NFC, z angielskiego near-field communication, czyli pozwalającej na komunikację bliskiego zasięgu. W ten sposób smartfon łączy się z terminalem płatniczym. Pojęcie płatność NFC odnosi się do przestarzałej już metody płacenia telefonem wymagającej wymiany karty SIM. Obecnie zbliżeniowa płatność telefonem wymaga jedynie posiadania anteny NFC. Wykorzystujące tę technologię aplikacje pozwalają na stworzenie cyfrowej kopii karty płatniczej przypisanej do konta. Nazwa tego rodzaju płatności telefonem to HCE, z angielskiego host card emulation. Aplikacja do płatności telefonem jest niezbędna. Na zbliżeniowe płacenie telefonem komórkowym pozwalają aplikacje poszczególnych banków, a także aplikacja Android Pay dostępna w Google Play na telefony z systemem Android 4.4 lub nowszym. Stworzenie wirtualnej karty płatniczej, a raczej cyfrowej wersji karty przypisanej do konta, zajmuje kilkadziesiąt sekund.

Jak płacić telefonem bez NFC? BLIK, czyli płatność telefonem poprzez kody

Płatność telefonem możliwa jest także wtedy, gdy aparat nie posiada anteny NFC. Aplikacja do płatności telefonem obsługująca BLIK pozwala na dokonanie płatności dzięki jednorazowym, unikatowym kodom, które generuje. Możliwość skorzystania z tej metody płatności mają klienci większości banków – BLIK nie jest samodzielną aplikacją, a sposobem płatności w aplikacjach mobilnych takich banków, jak Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse.

Jak płacić telefonem za zakupy krok po kroku? Wskazówki

Jak płacić telefonem zbliżeniowo? Należy zainstalować aplikację swojego banku umożliwiającą płatność HCE lub Android Pay i dodać w niej kartę. W przypadku Android Pay w sklepie wystarczy wybudzić telefon i w odpowiednim momencie zbliżyć go do terminala, nie trzeba wchodzić do aplikacji. Transakcja powyżej 50 złotych wymaga potwierdzenia PIN-em. Niektóre aplikacje do płatności telefonem – dedykowane banków – wymagają jednak, by zalogować się do nich, wybrać płatność mobilną i dopiero wtedy przyłożyć telefon do terminala. Jeśli kwota transakcji jest wyższa niż 50 złotych, należy potwierdzić ją w aplikacji poprzez wpisanie kodu PIN (w aplikacji PKO Banku Polskiego dodatkowo po wpisaniu PIN-u należy przyłożyć ponownie telefon do terminala). Płatność kartą kredytową lub debetową przez telefon trwa tyle samo co dokonanie zbliżeniowej transakcji kartą płatniczą. Jak płacić telefonem w sklepie przy użyciu BLIK? Należy w aplikacji swojego banku obsługującego BLIK wybrać płatność mobilną. Wtedy zostaje wygenerowany jednorazowy, sześciocyfrowy kod, który wystarczy wpisać na terminalu płatniczym. Następnie w aplikacji wyświetla się powiadomienie o nowej płatności i jej kwota – płatność telefonem finalizuje potwierdzenie jej w aplikacji. Za płatności telefonem komórkowym w wielu miejscach można uzyskać dodatkowe korzyści, np. rabaty i kupony.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty