Jak wykonywać płatności telefonem (NFC)?

Telefon z NFC pozwala płacić zbliżeniowo. Najpierw na telefonie z Androidem instaluje się aplikację swojego banku, następnie tworzy cyfrową kartę płatniczą powiązaną z kontem i można używać telefonu jako narzędzia do płacenia. Wymaga to włączenia funkcji NFC w telefonie.
Co to jest NFC w telefonie? Technologia NFC to sposób komunikacji bliskiego zasięgu – do 20 centymetrów (skrótowiec od angielskiego near-field communication). Telefon z NFC umożliwia płacenie bez użycia karty ani gotówki. Obecnie NFC zostało zastąpione, a raczej uzupełnione przez HCE – Host Card Emulation, które nie wymaga stosowania specjalnej karty SIM w telefonie. Oba systemy współpracują ze sobą.
Płatność telefonem z NFC i HCE
Płatności NFC w pierwotnej wersji oferowały możliwość zbliżeniowego płacenia telefonem, ale wymagało to wymiany karty SIM na taką, która zawiera niezbędne do wykonania transakcji dane. Były to tzw. płatności simcentryczne. Z tej opcji można było skorzystać tylko w przypadku niektórych banków i wybranych operatorów sieci komórkowych, z którymi te banki współpracowały. To dosyć niewygodne rozwiązanie zastąpiono o wiele prostszym HCE. Zachowano natomiast funkcjonalność technologii NFC. Obecnie żeby płacić telefonem, należy mieć:
- smartfona z funkcją NFC,
- system Android 4.4 (KitKat) lub nowszy,
- kartę płatniczą w banku oferującym usługę płatności zbliżeniowych.
Płatność HCE polega na tym, że dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji są pobierane przez internet z chmury, a część z nich pochodzi z aplikacji mobilnej banku. Płatności mobilne są możliwe dzięki wygenerowaniu cyfrowej wersji karty płatniczej, którą łączy się z aplikacją w telefonie. Utworzenie takiej karty trwa kilka sekund i jest bezpłatne.
Jak płacić zbliżeniowo telefonem krok po kroku?
Po pierwsze należy zainstalować na telefonie aplikację swojego banku umożliwiającą płatności zbliżeniowe. Po drugie trzeba w aplikacji utworzyć cyfrową kartę na podstawie karty płatniczej, przy pomocy której chce się dokonywać transakcji. Jak zapłacić telefonem zbliżeniowo? Płatność telefonem komórkowym wymaga uruchomienia aplikacji i postępowania zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Aby płacenie telefonem było możliwe, należy włączyć w opcjach urządzenia NFC. Potem wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a czasem jeszcze zatwierdzić operację, dotykając ekranu. Jeśli kwota jest wyższa niż 50 złotych – tak jak podczas płatności kartą płatniczą – należy podać kod PIN. W razie wątpliwości warto zajrzeć na stronę internetową swojego banku, gdzie powinna być zamieszczona instrukcja, jak płacić telefonem.
Czy to bezpieczne, jak się płaci telefonem za produkty i usługi?
Płatność przez NFC jest tak samo bezpieczna jak płatności zbliżeniowe kartą płatniczą. Przezorni obawiający się sczytania danych z telefonu przez przenośne urządzenia mogą włączać i wyłączać NFC przed i po każdej transakcji. Na użytkowników systemów do transakcji bezgotówkowych czyhają różne zagrożenia, tak jak na zwolenników płatności gotówką. Podstawą tego, jak bezpiecznie korzystać z NFC, jest ochrona swoich danych oraz nieudostępnianie telefonu ani PIN-u innym osobom.
Jak płacić telefonem z Android Pay? Płatności NFC
Płatności mobilne dostępne są także w aplikacji Android Pay, którą można pobrać z Google Play za darmo. Jak płacić telefonem z NFC w takim przypadku? Tak samo jak podczas korzystania z aplikacji konkretnego banku. Tego rodzaju płatności zbliżeniowe NFC są zapisywane w pamięci aplikacji – można sprawdzić historię transakcji – ich kwoty, czas i miejsce dokonania. Dodatkowo zachowuje się przywileje i zabezpieczenia oferowane w banku, który wydał kartę płatniczą powiązaną z Android Pay.