Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Jak zwiększyć anonimowość transakcji?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Jak zwiększyć anonimowość transakcji?

Prywatność staje się towarem coraz bardziej deficytowym. Śledzone są działania w sieci, śledzone logowania z telefonu, śledzone są transakcje płatnicze. Oczywiście, w większości przypadków dzieje się to automatycznie, z racji działania odpowiednio zaprogramowanego do tego algorytmu. Informacje są zbierane i archiwizowane. Najczęściej nic poza tym się z nimi nie dzieje. Są to jednak dane bardzo osobiste, które wiele mogą o człowieku powiedzieć, a co najważniejsze, ktoś może je niewłaściwie wykorzystać, jeżeli tylko znajdzie do nich dostęp.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy ochrona prywatności jest aż tak ważna?

Wiele osób może zadać sobie to pytanie, szczególnie jeżeli czuje intuicyjnie, że nic na sumieniu nie ma. W większości przypadków tak właśnie jest. Ktoś, kto nie robi ewidentnych wykroczeń, nie łamie prawa, może czuć się bezpiecznie, a co za tym idzie, nie widzi potrzeby ukrywania swojej normalnej działalności w sieci. Skoro nie robię nic złego, to dlaczego mam się chować? Brzmi logicznie i w istocie tak jest, ale z tym nie robieniem nic złego bywa różnie i warto mieć tego świadomość. Bo czy nie zdarzyło się nigdy, będąc na zwolnieniu lekarskim zrobić zakupów, za które zapłaciło się kartą? Pewnie nie raz. Zwolnienie lekarskie wyklucza możliwość spacerowania i odwiedzania sklepów, więc można już w tym miejscu mieć problemy. Zdarzyło się pożyczyć pieniądze komuś bliskiemu? A może to od bliskiej osoby były pożyczane? Czy została sporządzona umowa, a pożyczka zgłoszona do urzędu skarbowego? Nie? To tu też mogą być problemy. A może kolega przesłał Ci pieniądze, żebyś coś mu po prostu kupił? Takie działania i transakcje mogą się stać w przyszłości dla Ciebie poważnym problemem. Właśnie dlatego warto uważać na to, co i jak pojawia się w formie elektronicznej, a w miarę możliwości ukryć tak wiele, jak tylko się da.

Jak zatem można się ochronić?

W systemach bankowości pojawiają się różnorodne rozwiązania, które podnoszą poziom anonimowości prowadzonych transakcji. Jest to jednak na razie kropla w morzu potrzeb zabezpieczania swoich działań w sieci czy po prostu elektronicznie (pobieranie pieniędzy z bankomatu również można zabezpieczyć). Jednym z rozwiązań są wirtualne karty przedpłacone prepaid. To rozwiązania oferowane przez system płatności zlokalizowany w Londynie. Wszystkie transakcje przechodzą przez londyńskie centrum transakcyjne, co dla osób spoza tego rejonu jest swego rodzaju zabezpieczeniem. Karta jest bardzo łatwa w obsłudze, szybko można ją założyć i wymaga minimum formalności. Oczywiście dane jej właściciela znajdują się w systemie rozliczeniowym dostawcy karty, ale w czasie np. pobierania pieniędzy z bankomatu, nie jest przekazywana informacja na temat pobierającego użytkownika, a w czasie zakupów w sieci wyłącznie sprzedawca wie, kto mu zapłacił. System pośredniczący w sprzedaży w tej sytuacji nie ma informacji dotyczącej płacącego. Podobnie rzecz się ma w przypadku rezerwacji pokoi – hotel wie, kto zarezerwował, natomiast pośredniczący system rozliczeniowy widzi wyłącznie anonimową kartę. Jak to jest możliwe? Po wprowadzeniu danych z karty (jej numer, kod i data ważności) pole z imieniem i nazwiskiem staje się nieaktywne i identyfikacji podlega wyłącznie karta, a nie jej właściciel. Co za tym idzie, transakcja pozostaje anonimowa. Minusem tego rozwiązania są koszty. Wpłacenie środków na kartę jest kosztowne, podobnie jak transakcje i wypłaty z bankomatów. Drugą metodą jest specjalne konto w banku szwajcarskim. Jego założenie wiąże się z licznymi formalnościami i przedłużonymi procedurami, ale samo założenie i użytkowanie jest bardzo przyjemne. Jako, że konto jest założone w banku w Szwajcarii, dostęp do danych z konta można uzyskać wyłącznie poprzez wyrok szwajcarskiego sądu. Karta, którą można się zaś posługiwać, to karta przedpłacona prepaid pozbawiona danych osobowych. Jest ona dopisana do konta, bank jest w stanie ją zidentyfikować. Natomiast wszelkie transakcje w sieci czy w bankomatach identyfikowane są wyłącznie za pomocą karty bez włączania w to danych osobowych użytkownika. Niestety, podobnie jak w poprzedniej sytuacji, minusem są tutaj koszty obsługi takiego rozwiązania. Jednak jest to dość zrozumiałe. Jak wspomniano na wstępie, prywatność staje się pomału dobrem luksusowym. A za luksus należy zapłacić. Ochrona własnej prywatności jest niezwykle ważna, szczególnie w czasach, gdy nie wiadomo co i jakie działanie zostanie wykorzystane przeciwko Tobie. Właśnie dlatego stosowanie rozwiązań zabezpieczających i chroniących maksymalnie dużo informacji staje się niezwykle istotne i ważne z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty