Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Konto osobiste i oszczędnościowe dla dziecka

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Konto osobiste i oszczędnościowe dla dziecka

Wiele osób zastanawia się nad założeniem konta oszczędnościowego, na które mogą odkładać pieniądze dla swoich potomnych by zapewnić im łatwiejszy start w dorosłość. Innym razem chcemy od małego uczyć dziecko przedsiębiorczości zakładając dziecku konto, na które może wpłacać nawet niewielkie sumy. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę wybierając konto osobiste i oszczędnościowe dla dziecka.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dlaczego konto oszczędnościowe?

Główną zaletą kont oszczędnościowych jest to, że pozwalają one na regularną dopłatę, dzięki czemu możemy regularnie wpłacać pieniądze. Regularność nie jest oczywiście wymagana podobnie, jak określona kwota. Możemy wpłacać dowolną sumę w dowolnym przedziale czasowym, więc możemy wpłacać nawet małe kwoty. Podczas wybierania konta oszczędnościowego warto zwrócić uwagę na to czy przewidziane są opłaty za prowadzenie konta, jak również ile wynoszą odsetki i co jaki czas są kapitalizowane. Na ile to możliwe, warto wybrać konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną. Konto oszczędnościowe jest zazwyczaj niżej oprocentowane niż lokata, więc jeśli zależy nam na dużym zysku, to lepiej wybrać lokatę. Jeśli natomiast cenimy sobie możliwość dostępu do zdeponowanych środków to lepiej wybrać konto oszczędnościowe. Zawsze możemy gromadzić na nim pieniądze, które następnie wpłacimy na lokatę, gdy już będzie ich więcej.

Sprawdź więcej: Konto osobiste i oszczędnościowe dla dziecka

Czy warto oszczędzać?

Nie każdy chce i ma motywacje oszczędzać, uznając, że lepiej inwestować na bieżąco w rozwój dziecka. Często oszczędzamy jednak na wszelki wypadek. Do odkładania pieniędzy na przyszłość dziecka motywuje nas zazwyczaj widmo większej ilości możliwości, które będzie miało ono gdy wkroczy w dorosłe życie. Pozwoli mu to na przykład na to, by nie iść do razu do pracy łącząc ją ze studiami, a może będzie miało żyłkę do interesów i zechce otworzyć własny biznes, a zgromadzone pieniądze znacznie mu to ułatwią? Pieniądze mogą pozwolić mu również na zrealizowanie marzeń, kiedy będzie już bardziej dojrzałym i świadomym człowiekiem. Gromadzenie pieniędzy to także doskonałe zabezpieczenie na przyszłość, w przypadku gdybyśmy nie byli w przyszłości w stanie wspierać naszego dziecka z różnych przyczyn.

Sprawdź więcej: Konta oszczędnościowe w 2017 r. – porównanie ofert

Lokata czy konto oszczędnościowe?

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania dla odłożenia oszczędzonych pieniędzy będziemy się zastanawiali najpewniej nad kontem oszczędnościowym lub lokatą. Główną różnicą jest to, że pieniędzy z lokaty zazwyczaj nie możemy wybrać w dowolnym momencie, co może być motywacją dla tych, którzy boją się, że będą z niego wypłacać. Lokata to dobre wyjście dla tych, którzy nie tylko chcą oszczędzać, ale i chcą by ich pieniądze rosły. Możemy być również pewni, że są bezpieczne i nie stracimy kapitału, który wpłacamy. Minus to wcześniej wspominania konieczność zamrożenia naszych środków. Aby zysk był większy kwota także powinna być stosowna, zawsze możemy jednak część pieniędzy wpłacić na lokatę, a cześć na konto, albo wpłacać na konto i gdy uzbiera się już większa sumka zamienić ją na lokatę. Wybór należy do nas. Warto zachęcić również do oszczędzania nasze dziecko, któremu możemy założyć własne konto, wypracuje to u niego dobry nawyk. Pozwalając wpłacić mu kwotę, na przykład wtedy, gdy damy mu większą kwotę lub gdy dorobi sobie w czasie wakacji. Pozwoli mu to też na szybsze usamodzielnienie. Dziecko powyżej 13 roku życia może mieć własne konto młodzieżowe.

Sprawdź podobne:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty