Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Kwoty wolne od zajęć komorniczych - aktualizacja przepisów w 2017 r.

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kwoty wolne od zajęć komorniczych - aktualizacja przepisów w 2017 r.

Egzekucja komornicza to nic przyjemnego, szczególnie dla osób, które zostały nią objęte. Zaciągnięte długi trzeba jednak spłacać, a jeżeli trwa to zbyt długo, nie ma co się dziwić, że sprawę przejmuje kancelaria komornicza. Komornik ma bardzo szerokie prawa, ale nie nieograniczone. Nie na wszystko może sobie pozwolić, a nawet dłużnik musi mieć pozostawione jakieś pieniądze na życie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W związku z tym, że dłużników jest coraz więcej, a ich sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana (nie zawsze jest to złośliwe niespłacanie) ustawodawca stworzył warunki, które pozwalają im rozliczać się z zobowiązań bez konieczności życia na skraju nędzy i ubóstwa.

Limity zajęć komorniczych w 2017 roku

W 2017 roku egzekucja komornicza może być prowadzona, ale z uwzględnieniem kwoty płacy minimalnej. Wspomniane minimalne wynagrodzenie jest kwotą zwolnioną od egzekucji i nie może zostać pobrane z konta dłużnika. Co to oznacza? Jeżeli osoba zatrudniona na umowę o pracę jest dłużnikiem i zarabia więcej niż minimalna kwota wynagrodzenia, to wszystko, co wykracza ponad tę minimalną kwotę jest jej potrącane na długi. Równowartość minimalnego wynagrodzenia musi natomiast pozostać na koncie. Dzięki temu osoby, które mają zobowiązania obciążone egzekucją komorniczą mimo wszystko nie są pozbawione środków do życia. Dodatkowe ograniczenie dla komorników stanowi tu wartość procentowa pensji. Otóż, komornik nie może zająć więcej niż 50% otrzymywanych dochodów. Jeżeli więc dłużnik zarabia 5000zł, to komornik nie może zabrać więcej niż 2500zł, ponieważ ta kwota właśnie to wspomniana wcześniej wartość. Wyjątek stanowi zobowiązanie alimentacyjne. Ustawodawca uznał, że jeżeli komornik egzekwuje kwotę należną za alimenty, to może zająć nawet 60% miesięcznej wypłaty, a nie jedynie 50%.

Emeryci i renciści a zajęcia komornicze w 2017 roku

W przypadku emerytów i rencistów sytuacja wygląda na razie tak samo, ale ma się to zmienić. Otóż, od lipca 2017 roku, wobec emerytów i rencistów ma być stosowany nieco inny wskaźnik, mianowicie 75%. Jeżeli emeryt lub rencista zadłuży się do tego stopnia, że komornik będzie egzekwował długi, to już od lipca bieżącego roku będzie mógł zająć wyłącznie 25% emerytury lub renty, jako wolna od egzekucji pozostaje zaś kwota wynosząca równowartość 75% wypłacanego świadczenia. Taka zmiana ma swoje źródło w wysokości pobieranych przez wymienione osoby świadczeń oraz znacznie mniejszych możliwościach samodzielnego spłacania zaciągniętych długów. Dzięki wspomnianemu zabezpieczeniu aż 75% uzyskiwanych dochodów, trzy czwarte dochodów emerytów i rencistów są wolne od egzekucji komorniczej. Podsumowując, zgodnie z nowymi przepisami, osoby zadłużone nie są już tak bardzo obciążone, a jednocześnie ich zobowiązanie stopniowo się zmniejsza.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty