Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Przenoszenie konta osobistego do innego banku

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Przenoszenia konta osobistego do innego banku

Prowadzenie konta osobistego w jednym banku nie oznacza, że z tym bankiem trzeba być już związanym na stałe i na zawsze. Oczywiście, z czasem można zmienić bank obsługujący konto osobiste. Może to być podyktowane poszukiwaniami lepszych, nowoczesnych rozwiązań, a może również być podyktowane niekorzystnymi zmianami w dotychczasowym banku. Jak zorganizować przeniesienie konta osobistego do innego banku? Oto kilka wskazówek.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zasadniczo istnieją dwa sposoby na to, by przenieść finanse osobiste do nowego banku. Pierwszy sposób wymaga samodzielnego działania. Trzeba po prostu założyć konto w drugim banku, przenieść swoje finanse i zamknąć konto w pierwszym. Oczywiście należy również pamiętać, by powiadomić o tym fakcie również wszystkie ważne instytucje, jak na przykład zakład pracy, ZUS, czy urząd skarbowy, który może zwracać nadpłacony podatek na nieistniejące już konto. Jest to trochę czasochłonne i trochę pracochłonne, nie mniej jest do wykonania i można to załatwić. Drugim sposobem jest zlecenie tego zadania w drugim banku. Jako przejmujący finanse nowego klienta z pewnością podejmie się takiego zadania, tym bardziej że jest to w standardowych usługach banku przy przenoszeniu konta.

Odpowiednie upoważnienia

Zlecenie przeniesienia konta z jednego banku do drugiego pracownikowi banku docelowego jest z pewnością bardzo łatwym i wygodnym rozwiązaniem. Ważne jednak, by pamiętać, że zlecając takie zadanie należy wypełnić stosowne upoważnienia dla pracownika banku. Jego zadaniem będzie zgłoszenie u pracodawcy klienta zmian, w urzędach i różnorodnych instytucjach. Takie zmiany może wprowadzić wyłącznie sam zainteresowany albo osoba przez niego oficjalnie upoważniona. Bez tego dokumentu działanie banku nie będzie możliwe.

Dodatkowe produkty

Zanim zapadnie decyzja o przeniesieniu swojego konta do innego banku warto się zastanowić, czy z tym dotychczasowym bankiem klient jest związany wyłącznie kontem czy czymś więcej. Jeżeli jest to coś więcej, to sprawa się nieco komplikuje. Przeniesienie samego konta to żaden problem, jak już wspomniano. Jedno konto się zamyka, drugie konto się otwiera i po sprawie. Jeżeli jednak do starego konta dopisana jest lokata, kredyt lub karta kredytowa sprawy zaczynają wyglądać zupełnie inaczej, a konta nie da się tak łatwo zamknąć. Jeżeli konto powiązane jest z kartą kredytową najprostszym rozwiązaniem jest jej spłacenie. Rozliczenie karty zwykle nie jest bardzo skomplikowane. Należy ją spłacić i zawnioskować o zamknięcie. Zwykle trwa to maksymalnie dobę, w niektórych bankach odbywa się natychmiast. Takie działanie pozwala na uwolnienie rachunku z dodatkowego obciążenia i łatwiej go zamknąć. Jeżeli do konta dopisana jest lokata, to jedynym rozwiązaniem jest jej zamknięcie lub odczekanie na moment, w którym ona po prostu wygasa. Po zamknięciu lokaty można bez problemu zamknąć rachunek. Najtrudniej wygląda sprawa z kredytem. Jeżeli do spłaty pozostało zaledwie kilka rat, to można spłacić zobowiązanie wcześniej i w ten sposób odciąć konto od kredytu. Jeżeli jednak tych rat jest znacznie więcej, to wcześniejsza spłata może nie być możliwa. W takiej sytuacji oczywiście można przenieść finanse osobiste gdzieś indziej, ale rachunek przy tym kredycie również musi pozostać. Przeniesienie konta osobistego do innego banku samo w sobie nie jest procesem złożonym i skomplikowanym. Tak naprawdę skomplikowane jest tylko to, co towarzyszy samej procedurze.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty