Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Konto bankowe

Wady i zalety posiadania wielu rachunków

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Wady i zalety posiadania wielu rachunków

Posiadanie wielu różnorodnych rachunków w różnych bankach jest dość powszechnym zjawiskiem. Zwykle ogranicza się to do dwóch banków lub dwóch kont, ale czasem jest tego więcej. Jedno służy do codziennego zarządzania, przy nim bywa podpięte konto oszczędnościowe, a następne służy do obsługi kredytu. To już co najmniej trzy konta, a są tacy, którzy decydują się na jeszcze więcej rachunków. Jakie są wady i zalety tego rodzaju rozwiązań?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wiele rachunków bankowych

Przyczyny takiego działania bywają różne. Najczęściej jest tak, że konto zakładane jest w jednym banku, a znacznie korzystniejszy kredyt można wziąć w innymi. Stąd jedno konto do obsługi kredytu i jedno do codziennego działania, bo zbyt wiele formalności wiąże się z jego przeniesieniem do banku kredytującego. Innym razem przyszli małżonkowie mają dwa różne konta w dwóch różnych bankach. Z czasem się wzajemnie upoważniają lub dołączają jako właściciela i w ten sposób każde z nich ma dwa różne konta, w różnych bankach. Krótko mówiąc, taka sytuacja bywa spowodowana przypadkiem, celowym działaniem lub po prostu splotem okoliczności. Czy zatem warto w niej pozostać, czy jednak lepiej poświęcić trochę czasu i usunąć niepotrzebne konto nie tylko w banku, ale również wszędzie tam, gdzie zostało ono podane.

Zalety wielu rachunków bankowych

Zaletą takiego rozwiązania jest z całą pewnością dywersyfikacja posiadanych pieniędzy. Jeżeli pensja jednego małżonka wpływa na jedno konto, a drugiego na drugie, daje to bardzo bezpieczny podział domowych pieniędzy. Jeżeli bowiem zginie jedna karta, czy nawet zostanie skradziona i środki zostaną pobrane czy w inny sposób wykorzystane (w przypadku kart zbliżeniowych jest to obecnie bardzo możliwe), to cały czas do dyspozycji pozostają pieniądze z drugiego konta. Nie ma więc obawy o to, że rodzina zostanie całkowicie bez środków do życia. Zdarza się również zablokowanie karty błędnie podanym PIN-em. Taka sytuacja też odcina od dostępu do gotówki, choć na szczęście nie powoduje jej utracenia. Jednak i w takim momencie można się nie martwić, bo zawsze jest wolny dostęp do pieniędzy za pomocą drugiej karty. I na koniec, takie działanie chroni również przed utratą środków do życia w razie wykorzystania pieniędzy z jednego konta na opłacenie rachunków. Coraz częściej ustala się na koncie stałe zlecenie przelewów na stałe opłaty, jak rata, czynsz czy rachunki. W ten sposób nie trzeba o nich pamiętać, opłacają się niejako same. Wszystko jest uregulowane na czas, a właściciel konta ma ten kłopot z głowy. Zdarza się jednak tak, że pieniędzy na koncie jest dokładnie tyle, ile trzeba na opłaty. To oznacza, że po zrealizowaniu stałych zleceń nic na nim nie zostanie. Zakupy i tak trzeba robić, więc w takiej chwili drugie konto się przyda, bo tam nie ma stałych zleceń, więc będą pieniądze.

Wady wielu rachunków bankowych

Takie podejście ma jednak również kilka wad. Każde konto wiąże się z opłatami. Im więcej kont, tym więcej opłat, a co za tym idzie, co miesiąc kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych przepada. W skali miesiąca może nie jest to odczuwalne, ale w skali roku lub lat, trochę się z pewnością uzbiera. W przypadku, gdy jedno konto przeznaczone jest wyłącznie na spłatę kredytu, dodatkowym kosztem są jeszcze przelewy miedzy rachunkami. Każde konto wyposażone jest obecnie w karty debetowe. Każda z kart ma zabezpieczenie w postaci kodu PIN. Mając kilka kart i przez to kilka kodów PIN można je z łatwością pomylić. Taka pomyłka to prosta droga do zablokowania sobie karty i zablokowania środków na koncie. Oczywiście jest to czasowa blokada, ale jej zdjęcie również chwilę zajmuje. To konieczność wykonania dodatkowych czynności i spełnienia dodatkowych obowiązków. Kilka kart również zwiększa szanse na zgubienie którejś z nich. To również powoduje zablokowanie pieniędzy na koncie związanym z tą kartą. Kartę należy bowiem niezwłocznie zastrzec, zaraz po zorientowaniu się, że się zgubiła. Wyrobienie nowej karty chwilę potrwa, a przez ten czas dostęp do pieniędzy będzie utrudniony. Duża liczba kart powoduje, że można się w nich pogubić, można pomieszać PIN – y, zapomnieć która karta jest zasilona, a gdzie pieniędzy brakuje. Taka sytuacja wymaga bardzo dobrej organizacji i orientacji, a także ciągłej czujności i kontrolowania stanu każdego konta. Podsumowując, posiadanie wielu rachunków bankowych może być pod wieloma względami bardzo korzystne i wygodne. Pod wieloma zaś może być również bardzo uciążliwe i niepraktyczne. Należy zgodnie z sobą, swoimi potrzebami i oczekiwaniami rozważyć, czy wygodniejsze będzie jedno konto czy wiele i czy wady danego rozwiązania dominują nad jego zaletami, czy odwrotnie. Decyzja podjęta na takiej podstawie, z pewnością będzie słuszna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty