Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt gotówkowy

5 najczęstszych powodów odmowy kredytu hipotecznego

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
5 najczęstszych powodów odmowy kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Klient musi być pewny, że będzie w stanie je przez cały ten okres spłacać. Bank natomiast musi być pewny, że klient sobie z tym zobowiązaniem poradzi. Są sytuacje, w których banki nie mają takiej pewności. Oto pięć najczęściej pojawiających się powodów odmowy udzielenia kredytu hipotecznego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Praca w oparciu o umowę z agencji pracy tymczasowej to jeden z głównych powodów odrzucenia wniosku kredytowego. Głównym powodem jest tutaj nietrwały charakter zatrudnienia. Agencje pracy tymczasowej to często swego rodzaju wytrych dla pracodawców i zatrudniają przysyłanych pracowników niemalże na stałe. Jednak warunki tego rodzaju zatrudnienia są dla pracodawcy korzystniejsze i woli on co miesiąc przedłużać umowę niż zatrudnić na stałe. W ten sposób pracownik nie ma gwarancji zatrudnienia do przodu –umowy są zwykle na miesiąc zawierane i nie ma też stażu pracy u jednego pracodawcy. Dla banku ważna jest bowiem ciągłość zatrudnienia znajdująca swoje odbicie w jednej umowie, a nie dziesięciu miesięcznych.

Problemy w BIK

Drugim częsty powodem udzielenia odmowy w przypadku kredytu hipotecznego mogą być problemy w BIK. Zaległości w spłacaniu wcześniejszych zobowiązań, nierozliczone zobowiązania, niespłacone raty, czy komornik egzekwujący jakieś zobowiązanie to wszystko stanowi poważne obciążenie i bardzo zmniejsza wiarygodność klienta. Wiele zapytań kredytowych w bankach również jest odnotowane w BIK i również działa na niekorzyść. Przed wnioskowaniem więc o kredyt hipoteczny, warto założyć sobie konto w BIK i sprawdzić swoją sytuację. Jeżeli jest tam jeszcze coś nierozliczone, to warto to zakończyć i mieć czysty rachunek.

Wkład własny

Banki żądają coraz wyższego wkładu własnego. Jeżeli jest on zbyt niski, to bank również udzieli decyzji odmownej. Zgodnie z aktualnie obowiązującą rekomendacją S, w roku 2017 wkład własny przy kredycie hipotecznym powinien wynosić 30%. Jeżeli zainteresowany klient nie ma takich pieniędzy, może nie uzyskać kredytu na pozostałą wartość nieruchomości. Banki czasami pomagają kredytować brakującą kwotę do wkładu własnego. Zanim więc złoży się wniosek o kredyt, warto poznać obowiązujące w danym miejscu zasady. Być może uda się coś z tym zrobić.

Staż zatrudnienia

Dla banków bardzo istotny jest staż i perspektywa zatrudnienia. Jeżeli są one zbyt krótkie (umowa na czas określony lub nowa umowa na czas nieokreślony), bank może odmówić udzielenia kredytu ze względu na brak pewności co do jego spłacania. Klient, który często zmienia pracę może się okazać dla banku mało wiarygodny. Warto o tym pamiętać. Jeżeli staż w jednej firmie na jednej umowie jest krótszy niż przynajmniej pół roku, bank może nie przyznać kredytu. Oczywiście to są kwestie indywidualne i warto się zawsze dokładnie wszystkiego dowiedzieć, zanim rozpocznie się oficjalną procedurę.

Braki formalne

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to cały zestaw różnorodnych formalności. Należy dostarczyć wniosek kredytowy, liczne dokumenty potwierdzające zatrudnienie, dochody i zabezpieczenie finansowe. Wystarczy, że w określonym przez bank terminie klient czegoś nie dopełni i bank wyda decyzję negatywną. Od tej decyzji rzadko kiedy przysługuje odwołanie. Jest to swego rodzaju zaniedbanie ze strony klienta, a dla banku jest to informacja, że jest to klient nierzetelny i być może z umowy kredytu również będzie się nierzetelnie wywiązywał. Powód udzielenia odmownej odpowiedzi jest oczywiście znacznie więcej. Pięć powyżej omówionych to te, które pojawiają się najczęściej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty