Banki oferują kredyt "na start" dla nowych przedsiębiorców. Czy faktycznie możesz uzyskać kredyt inwestycyjny lub obrotowy?
Rozpoczęcie działalności gospodarczej to decyzja odważna i bardzo odpowiedzialna. Wiąże się bowiem ze znacznym rozszerzeniem obowiązków, a co za tym idzie, przenosi na przedsiębiorcę również znacznie więcej zobowiązań i powinności. Jeżeli czegoś nie do pilnuje, to tym razem przełożony za to nie odpowie. Odpowie on sam. Rozpoczęcie działalności to również seria bardzo ważnych decyzji finansowych, od których zależy tempo i jakość rozwoju budowanej firmy. Warto więc zasięgnąć informacji dotyczących tego, czy nowa działalność może uzyskać dofinansowanie i czy nowa działalność może liczyć na kredytowe wsparcie ze strony banków. Taki zastrzyk gotówki mógłby bowiem znacznie przyspieszyć i usprawnić rozwój.
Kredyty dla firm
W pakiecie kredytów oferowanych firmom i przedsiębiorcom dostępne są różnorodne produkty o różnorodnym przeznaczeniu. Poza linią kredytową, która z założenia przeznaczona jest na dowolny cel, przedsiębiorca może zaciągnąć również kredyt obrotowy i inwestycyjny. Kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na inwestycje. Za jego pomocą można zakupić towar do magazynu lub sklepu, maszyny produkcyjne lub budowlane czy materiały służące do produkcji. Wszystko zależy od przedstawionego w banku biznesplanu. Co jednak jest najbardziej istotne, to kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na inwestycje, z której prognozowany jest zwrot na określonym poziomie. Kredyt obrotowy można zyskać na codzienne potrzeby działalności. To kredyt, za którego pomocą można zakupić towar, można opłacić czynsz za lokal, można spłacić raty leasingowe lub zapłacić pracownikom pensje. Jest przyznawany firmom po dokładnym zbadaniu ich sytuacji finansowej. Zwykle potrzebują go firmy, które okresowo zamrażają stosunkowo duże środki, które po określonym czasie odzyskują pomnożone. Tego rodzaju kredyty są jednak oferowane firmom z historią. Ich przyznanie oraz wysokość zależne są od obrotów, sprawozdań finansowych, dokumentów finansowych i podatkowych z minionych lat. Krótko mówiąc, trzeba się wykazać wiarygodnością i zdolnością finansową. Nowa firma takiego podłoża nie ma. Czy może więc liczyć na jakiś kredyt?
Kredyty na start
Niestety, niewiele banków decyduje się na to, by zaoferować młodemu stażem przedsiębiorcy kredyt na start. Trudno przewidzieć, jakie szanse ma zaprojektowana firma, a nawet biznesplan, który oparty jest jedynie na projektach, a nie na doświadczeniu, może się w ciągu kilku miesięcy diametralnie zmienić. Ta niepewność, brak podstaw i brak doświadczenia przedsiębiorcy powodują, że banki podchodzą bardzo ostrożnie. Otrzymanie takiego kredytu nie jest jednak niemożliwe. Można go uzyskać chociażby w postaci linii kredytowej. Jest to linia udzielana w koncie firmowym. Jest to limit kredytowy przyznawany do konta firmowego. W razie gdyby zabrakło przedsiębiorcy gotówki, może ją pobrać właśnie w ramach linii. Wpływy na konto zaś przekazywane są w pierwszej kolejności właśnie na spłacenie zadłużenia w linii kredytowej. Jest to rozwiązanie bardzo tanie. Oprocentowana jest tylko wykorzystana kwota. Jeżeli więc w danym miesiącu pieniądze nie będą potrzebne, nie będzie też dodatkowych kosztów. Im szybciej pobrana kwota zostanie zwrócona tym niższe też będą odsetki. Można również wnioskować o kredyt na rozpoczęcie lub rozkręcenie działalności, ale w przypadku tego rodzaju produktu trzeba się bardzo dobrze przygotować, by przekonać bank, że pomysł ma szansę wypalić. Przede wszystkim wspomniany wcześniej biznes plan powinien być bardzo precyzyjnie przygotowany z przemyśleniem również planów awaryjnych i to w kilku wersjach. Dobrze również zagwarantować bankowi formę zabezpieczenia. Nikt nie chciałby ryzykować swoim domem, ale czasem postawienie wszystkiego na jedną kartę to jedyny sposób na to, by coś w życiu osiągnąć. Zaoferowanie zabezpieczenia czyni przedsiębiorcę bardziej wiarygodnym i godnym zaufania. Szukając kredytu, którego zadaniem jest wsparcie firmy w jej pierwszych miesiącach, warto skorzystać z oferty produktów dedykowanych. Wnioskowanie bowiem o kredyt inwestycyjny lub obrotowy może się okazać mało skuteczne, właśnie z racji krótkiego stażu i małej wiarygodności firmy. Podsumowując, uzyskanie kredytu na start nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Banki, mimo oporów zmieniają swoją politykę i coraz częściej udzielają wsparcia finansowego początkującym przedsiębiorstwom. Ważne by zaprezentować dopracowany biznesplan i wartościowe zabezpieczenie dla wnioskowanego kredytu.