Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt gotówkowy

Kiedy warto się starać o kredyt inwestycyjny?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kiedy warto się starać o kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny - dobry sposób na sfinansowanie działalności i dostęp do dodatkowych pieniędzy bez angażowania środków finansowych firmy

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyty dla firm

Banki oferują zróżnicowane rozwiązania kredytowe dla firm. Są one dostosowane do różnych sytuacji, w jakich firmy się mogą znajdować. Co jednak najważniejsze, dzięki tak zróżnicowanym produktom każde przedsiębiorstwo może wybrać taki kredyt, który najbardziej będzie odpowiadał na aktualne potrzeby. Najważniejsze i najbardziej popularne rozwiązania to:

  • Kredyt obrotowy
  • Linia kredytowa w koncie
  • Kredyt inwestycyjny

Kredyt obrotowy udzielany jest przedsiębiorstwu na bieżące potrzeby. Z jego środków można opłacać zarówno rachunki, ubezpieczenia społeczne, pensje dla pracowników i wiele innych, bieżących wydatków. To kredyt, który jest najbardziej dostosowany do potrzeb kredytobiorcy. Linia w koncie firmowym to dodatkowy limit, który wykorzystać można wyłącznie w momencie, gdy saldo na rachunku wyniesie 0zł. Linia jest to rodzaj kredytu odnawialnego. Każda wpłata na konto firmowe księgowana jest w pierwszej kolejności właśnie na zaległości, w ten sposób odnawia się przyznany limit i można z niego ponownie korzystać. Kredyt inwestycyjny to celowe wsparcie dla firm i przeznaczony może być tylko na inwestycje.

Kredyt inwestycyjny – cechy i zasady przyznania

Kredyt inwestycyjny charakteryzuje się tym, że jest to wsparcie celowe dla firm. Może być przeznaczony wyłącznie na planowaną inwestycję, która wymaga sporych nakładów finansowych. Ich przeznaczenie mogłoby sparaliżować przedsiębiorstwo finansowo, a takie działanie nie wpływa pozytywnie ani na rozwój ani na generowanie innych dochodów. Właśnie dlatego inwestycja pokrywana jest z kosztów kredytu, a środki własne przedsiębiorstwa pozostają nadal na jego potrzeby. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego wymaga dostarczenia dokumentów finansowych firmy oraz przedstawienia szczegółowego biznesplanu inwestycji. W ten sposób bank ocenia sytuację finansową przedsiębiorstwa, możliwości spłaty kredytu oraz możliwości jego zabezpieczenia, w razie gdyby inwestycja się jednak nie powiodła. Analiza biznesplanu natomiast pozwala zorientować się w rentowności przedsięwzięcia oraz w szansach jego powodzenia. Kredyt inwestycyjny jest więc swego rodzaju rozwiązaniem okresowym, tymczasowym. Po zakończeniu inwestycji, gdy przychodzi czas czerpania z niej zysków, część z tych zysków przeznaczona jest na spłatę kredytu, część zaś stanowi dochód samego przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest korzystne i opłacalne, ponieważ nie zamraża pieniędzy przedsiębiorstwa. Warunkiem jest jednak to, by planowana inwestycja rokowała wysokie stopy zwrotu. W przeciwnym razie zysk, jaki zostanie z niej osiągnięty mogą przejąć koszty zaciągniętego kredytu i w ostatecznym rozrachunku, inwestycja wyjdzie na zero lub niewielki plus. Inwestowanie poprzez kredyt opłaca się zatem wtedy, gdy zwrot z inwestycji jest znacząco większy niż szacunkowe koszty kredytu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty