Kredyt konsolidacyjny ze złą historią BIK
Jeśli mamy na swoim koncie już jeden kredyt, a na dodatek nie radzimy sobie zbyt dobrze z jego spłatą, możemy mieć problemy z otrzymaniem kolejnej pożyczki. Wszelkie informacje związane ze spłatą kredytu trafiają bowiem do Biura Informacji Kredytowej. W takim przypadku otrzymanie kolejnego kredytu będzie trudne, ale nie niemożliwe. Co decyduje o tym, czy bank udzieli nam kolejnej pożyczki?
W jaki sposób bank sprawdza naszą historię?
Informacje dotyczące klientów banki pozyskują między innymi z Biura Informacji Kredytowej, jak również z Bankowego Rejestru. Dokonują one analizy licznych wyciągów na tej podstawie oceniając jak wypada klient. Niektóre banki mają również własne systemy. Jeśli do tej pory mieliśmy problem z regularną spłatą raty kredytowej to istotne jest to, ile wynosi okres zwłoki. Banki mają różne terminy dopuszczania zaległości uzależnione również niekiedy od wysokości raty. Warto wiedzieć, że jeśli wiemy że spóźnimy się ze spłatą warto złożyć wniosek o wydłużenie jej terminu. Bank analizując nasze zaległości bierze również pod uwagę kwotę naszego zadłużenia w odniesieniu do wysokości raty. Problem może zacząć się wtedy, gdy okres naszej zaległości przekracza 90 dni, jak również wtedy gdy w BIK znajduje się informacja o tym, że dług podlega już windykacji lub egzekucji. Jeśli termin zaległości wynosi mniej i kwota jest stosunkowo niska, to mamy większe szanse na powtórne uzyskanie kredytu.
Brak spłaty w terminie - co dalej?
Bank bierze pod uwagę również powód który wypłynął na brak terminowej wpłaty. Taką przyczyną może być na przykład zmiana w harmonogramie spłaty kredytu, której nie zauważył klient, albo zmiana kursu waluty, przez co powstała niedopłata. Jeśli potrafimy udokumentować również przyczynę braku spłaty w terminie, wzrasta prawdopodobieństwo, że bank udzieli nam kredytu. Nasza niewiedza również bywa niekiedy powodem do tego by bank potraktował nas łagodniej. Warto zaznaczyć, że kiedy banki oceniają naszą wiarygodność zazwyczaj sprawdzają całą historię w BIK, co równe jest pięciu latom wstecz. Negatywna historia kredytowa nie zawsze jest równoznaczna z odmówieniem nam kredytu, jednak może wpłynąć na to, że otrzymamy od banku po prostu gorsze warunki oferty kredytowej. Zazwyczaj mówimy o większych kosztach obsługi udzielanej pożyczki. Możemy mieć też większe oprocentowanie kredytu albo dodatkową prowizję. Niekiedy w ramach dodatkowego zabezpieczenia bank każe nam również wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Innym razem z racji braku naszej dotychczasowej terminowości nasz kredyt zostanie obłożony dodatkowymi opłatami i limitami finansowymi, poprzez które bank chce się dodatkowo zabezpieczyć.
Kredyt a zadłużenie?
Podsumowując, to że mamy złą historię kredytową nie zawsze jest automatycznie związane z tym, że nie otrzymamy kredytu, czasami możemy go otrzymać, choć może być to trudne. Ponieważ banki nie zawsze chcą ponosić ryzyka związanego z tym, że dawniej nie byliśmy w stanie spłacić naszych zobowiązań. Jeśli bank nie udzieli nam kredytu, a pieniądze są nam niezbędne, możemy spróbować zwrócić się do innych firm pożyczkowych. Zazwyczaj są one mniej wymagające niż banki, wiąże się to jednak zazwyczaj z większymi kosztami pożyczki.