Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt gotówkowy

Upadłość konsumencka - nadal mało znana w Polsce

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Upadłość konsumencka - nadal mało znana w Polsce

Choć od 2009 roku można ogłosić upadłość konsumencką, to w dalszym ciągu niewiele osób wie o jej istnieniu. Czym więc jest w ogóle upadłość konsumencka i jakie wymagania należy spełnić by móc ją ogłosić?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest upadłość konsumencka?

To, że jakaś firma ogłasza upadłość nie jest dla nas niczym nowym, jednak o upadłości konsumenckiej mało kto słyszał. Do polskiego prawa ustawa ta została wprowadzona w 2009 roku, jednak z racji restrykcyjnych warunków, niewiele osób mogło z niej skorzystać. Z tej przyczyny była nowelizowana, co przyniosło kilka istotnych zmian. Ogólnie rzecz ujmując upadłość konsumencka, jest to procedura, która ma za zadanie oddłużyć osobę fizyczną.

Dla kogo upadłość konsumencka?

Z upadłości konsumenckiej może skorzystać każdy, kto jest konsumentem, ale nie może być przedsiębiorcą. Jeśli pragniemy jako przedsiębiorca skorzystać z tego prawa musimy poczekać rok od wykreślenia z rejestru. Nie ma natomiast znaczenie jaki charakter mają nasze długi. Mogą być to długi z przeszłej działalności gospodarczej. Dodatkowy warunek, który musimy spełnić jest, to że nie mogło dojść do upadłości z naszej winy lub przez rażące niedbalstwo z naszej strony. Pojęcia te są dość szerokie, przez co wiele zależy od sądu. Tak czy inaczej, nie jest to jak widzimy rozwiązanie dla wszystkich. Skorzystać mogą z niej natomiast w sposób szczególny osoby, które nie są w stanie pokryć bieżących wierzytelności, jak również zaspokoić podstawowych potrzeb. Muszą oni przy tym wykazać się rzetelnością względem wierzycieli, dowodem na to jest na przykład odbiór korespondencji i kontakt z naszym wierzycielem, co wskazuje na to, że nie uciekamy przed odpowiedzialnością. Jeśli rażąco zaniedbaliśmy nasze obowiązki sąd może oddalić nasz wniosek. Upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają już innego wyjścia i chcą uwolnić się od długów.

Jak wygląda upadłość konsumencka?

Po tym, jak sąd przyjmie nasz wniosek i pozytywnie go rozpatrzy, dochodzi do likwidacji majątku. W pierwszej kolejności nasz majątek zostanie sprzedany, następnie środki uzyskane z niego zostaną przeznaczone na zaspokojenie naszych wierzycieli. Jeśli syndyk nie uzyskał całości kwoty ze sprzedanego majątku lub nie spłacił wszystkich naszych wierzycieli, wtedy może zostać ustalony plan spłaty na trzy lata. Plan ten zostaje ustalony w oparciu o nasze fizyczne możliwości spłaty. Jest to więc pewnego rodzaju druga szansa dla dłużników. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej cieszy się coraz większym powodzeniem, chociaż w dalszym ciągu jest ona stosunkowo mało znana. Pamiętajmy jednak o tym, że mamy taką możliwość, jeśli popadniemy w długi na przykład z powodu utraty pracy czy nagłego obniżenia dochodów. Rozwiązanie takie nie należy co prawda do najprzyjemniejszych, ale pozwoli nam na powtórne zdobycie czystej karty poprzez pozbycie się długów. Dlatego tego rodzaju rozwiązanie może być dla ludzi dodatkową szansą, o której istnieniu mogą nie wiedzieć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty