Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt gotówkowy

W jaki sposób uzyskać kredyt preferencyjny?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
W jaki sposób uzyskać kredyt preferencyjny

Wiele działań i wiele inwestycji w życiu wymaga sporych nakładów finansowych. W pewnym stopniu można się do nich przygotować, można je zaplanować, jednak nie na wszystko da się oszczędzić i odłożyć. W takich chwilach potrzebny jest kredyt. Kredyt w banku to rozwiązanie niezwykle popularne i często wykorzystywane. Samo zaciągnięcie takiego zobowiązania nie jest jednak tak trudne, jak jego późniejsze spłacanie. Są jednak takie sfery życia, co do których rząd zadecydował, że powinno zostać udzielone specjalne wsparcie przy zaciąganiu i spłacaniu wspomnianych kredytów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt preferencyjny

Właśnie tu pojawia się kredyt preferencyjny. Wspomniane wcześniej sfery, którym należy się specjalne wsparcie zostały więc wyposażone w nietypowe rozwiązania kredytowe. W ramach zaciągniętego kredytu, klient danego banku może liczyć na dopłaty rządowe, preferencyjne warunki lub dofinansowanie części zobowiązania kredytowego, jako właśnie specjalne wsparcie. Jakie sfery zostały w ten sposób wyróżnione? Otóż, jest to edukacja, zakup pierwszej nieruchomości, wprowadzanie rozwiązań Eko, czy rolnictwo. W każdym z tych obszarów można ubiegać się i otrzymać preferencyjny kredyt. W każdym z tych przypadków obowiązują nieco inne zasady.

Kredyt studencki

Wsparcie w uzyskaniu wykształcenia wyższego zostało zaprojektowane w postaci kredytu studenckiego. Każdy, kto chce podjąć studia na uczelni wyższej, spełnia określone warunki i nie ukończył jeszcze 25 roku życia może to zrobić i otrzyma na każdy rok swojej nauki wsparcie finansowe. Kredyt studencki może zaciągnąć osoba, która nie jest zamożna. Próg dochodowy na członka rodziny jest ogłaszany co roku. Należy przedstawić zaświadczenie o przyjęciu na studia, o posiadaniu statusu studenta lub słuchacza, dowód osobisty i zabezpieczenie kredytu i można otrzymać takie dofinansowanie. Preferencyjne warunki polegają tu na bardzo niskim oprocentowaniu, które powoduje, że w zasadzie trzeba oddać to, co się pożyczyło. Spłata kredytu następuje dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, a znalezienie się w 5% najlepszych absolwentów na danej uczelni upoważnia nawet do uzyskania umorzenia części zobowiązania. To bardzo dobre rozwiązanie. Jest mało kosztowne, a jednocześnie tak zorganizowane, by wspierać w zdobywaniu wykształcenia.

Kredyt preferencyjny na własne mieszkanie

W ramach programu Mieszkania dla Młodych można uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą rządową. Tu również należy spełniać określone warunki. Wnioskodawca nie może przekroczyć 35. roku życia, nie może być już właścicielem jakiejś nieruchomości, a kupowane mieszkanie lub dom, musi być kupione dla siebie, do zamieszkania, nie może być ono kupowane pod wynajem. Dopłata rządowa polega na spłacaniu przez rząd odsetek od zaciągniętego kredytu przez osiem lat jego trwania. Oznacza to, że przez wspomniane osiem lat, kredytobiorcy spłacają wyłącznie kapitał zaciągniętego kredytu. To spore ułatwienie, które powoduje, że samo zobowiązanie staje się de facto znacznie tańsze. Takie działanie ma przybliżyć młodym ludziom możliwość kupienia własnego mieszkania i zwiększyć szanse nie tylko na uzyskanie kredytu, ale również na jego spłatę.

Kredyt preferencyjny na budowę domu energooszczędnego

To ostatnio bardzo popularna forma kredytu preferencyjnego. Domy energooszczędne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i coraz chętniej są budowane. Korzyści z ich istnienia płyną nie tylko do mieszkańców. Mieszkańcy oszczędzają na zużyciu energii, więc również na kosztach. Środowisko zaś zyskuje na wspomnianym zmniejszonym zużyciu źródeł energetycznych. Domy energooszczędne korzystają ze źródeł odnawialnych. Ponadto stosowane są takie rozwiązania, które pozwalają odzyskiwać ciepło już raz wyprodukowane. W ten sposób zmniejszają się jego straty. Takie rozwiązania są jednak bardzo kosztowne na etapie budowania domu. Żeby zachęcić do budowania domów energooszczędnych oferowane są również kredyty preferencyjne. Kredytobiorca musi zaciągnąć zobowiązanie całkowicie samodzielnie, zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi i złożyć wniosek o dofinansowanie. Jeżeli wybudowany dom spełni warunki energooszczędności, obliczane jako ilość traconego ciepła, to kredytobiorca może wówczas otrzymać dofinansowanie do zaciągniętego kredytu. To dofinansowanie może przeznaczyć na spłatę części swojego zobowiązania, co poskutkuje skróceniem okresu kredytowania, zmniejszeniem rat lub zmniejszeniem kosztów całego kredytu. Kredyty preferencyjne są różne i uzyskanie każdego z nich wiąże się ze spełnieniem określonych warunków i wymagań opracowanych dla każdego takiego produktu indywidualnie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty