Wykonujesz wolny zawód? Możliwości dofinansowania działalności

Wolne zawody to bardzo specyficzna i jasno określona lista profesji, które zostały w ten sposób określone. Pozwalają one na wykonywanie pracy na różnych zasadach, w tym również wyłącznie na podstawie licencji, co powoduje, że przedstawiciel wolnego zawodu nie ma rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności, rozliczeń, które dla licznych banków stanowią podstawę do wydania decyzji o przyznaniu finansowania. Bardzo często jednak, przedstawiciele wolnych zawodów to wysokiej klasy specjaliści, którzy zarabiają bardzo godziwe pieniądze i udzielenie im dofinansowania nie jest w dużym stopniu ryzykowne. Jakie więc są możliwości finansowania działalności w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów? Oto dostępne możliwości.
Sytuacja rynkowa
Wśród przedstawicieli wolnych zawodów znaleźć można między innymi lekarzy, prawników i architektów. Mimo tego, że są to często specjaliści wysokiej klasy, a ich usługi są niezwykle kosztowne, to rozpoczęcie działalności gospodarczej jest dla nich niezwykle trudne, a wielokrotnie wręcz niemożliwe. Co istotne, głównym problemem są właśnie pieniądze. Wyposażenie nowoczesnego gabinetu lekarskiego to inwestycje na poziomie dziesiątek tysięcy złotych. Mało kto dysponuje takimi kwotami na wczesnym etapie swojej kariery. Z czasem zaś może być coraz trudniej otworzyć prywatną praktykę z racji mniejszej odwagi czy zasiedzenia w danym zakładzie pracy. Otwarcie gabinetu weterynaryjnego, opłacenie programów prawniczych czy graficznych w przypadku architektów bywa tak kosztowne, że skutecznie zniechęca do podjęcia samodzielnej działalności. Banki natomiast bardzo niechętnie udzielają kredytu przedsiębiorcom bez historii, co jest dość zrozumiałe. Według badań, zaledwie 41% przedstawicieli wolnych zawodów skorzystało z możliwości finansowania swojej działalności. To nawet nie jest połowa całej, jakże licznej i różnorodnej grupy.
Możliwości finansowania
Nie jest jednak tak źle, jakby się wydawało. Banki zaczynają dostrzegać wartość i znaczenie nie tylko młodych, początkujących przedsiębiorców, którzy chętnie biorą kredyty na start, ale również zaczynają doceniać możliwości płynące z finansowania wolnych zawodów. Ta zmiana przejawia się między innymi w tworzeniu produktów kredytowych dedykowanych rozwijaniu działalności przez przedstawicieli wolnych zawodów. Taka specjalizacja powoduje, że produkt uwzględnia specyfikę wolnego zawodu i rozumie potrzeby jego przedstawicieli. Jest bardziej dopasowany, a przez to lepiej może się sprawdzić. Niektóre banki doceniając profesjonalizm i wysoką wiedzę merytoryczną osób reprezentujących wolne zawody – bo tylko tacy mogą je reprezentować, przygotowały specjalne, uproszczone procedury przyznawania kredytów na działalność wykonywaną właśnie w ramach wolnego zawodu. Wniosek jest krótki i bardzo uproszczony, a jeżeli chodzi o dokumenty finansowe to honorowane jest wyłącznie oświadczenie. Kredyt może wynosić nawet 350 tys. złotych, a czas jego spłacania może wynieść nawet 10 lat. To bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie. Oferta stale się rozszerza i powiększa, a to oznacza, że przedstawiciele wolnych zawodów będą mieli coraz większy wybór produktów kredytowych, które będą coraz bardziej dostosowane do ich realnych potrzeb, wymagań, oczekiwań i możliwości.