Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Bilans energetyczny budynku

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Bilans energetyczny budynku

Bilans energetyczny budynku to bardzo ważne zestawienie, które pozwala ocenić, czy energia dostarczana do budynku równoważy się z tą, która z tego budynku uchodzi. Każda tego typu konstrukcja charakteryzuje się bowiem ruchem energii w jedną i w drugą stronę. Z jednej strony jest ona dostarczana za pomocą różnorodnych urządzeń, z drugiej zaś strony uchodzi poprzez wietrzenie pomieszczenia, czy ewentualne nieszczelności oraz poprzez system wentylacyjny budynku. Bardzo istotne jest to, by bilans energetyczny wychodził co najmniej na zero. Na pewno nie można dopuścić do takiej sytuacji, w której jest on na minusie. Chodzi oczywiście o bilans energii cieplnej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest bilans energetyczny

Do każdego domu dostarczana jest energia. Jest ona wykorzystywana do ogrzania budynku i pomieszczeń, do podgrzania wody, służy do oświetlenia pomieszczeń i zasilania urządzeń. Część niej natomiast ulega stratom właśnie poprzez wykorzystanie ogrzanej wody, wietrzenie pomieszczeń, czy też przez uchodzenie ciepła przez ściany czy szyby. Im mniejsze są te straty tym lepiej, a dom jest bardziej energooszczędny. Jeżeli straty są niskie, to koszt wyprodukowania energii, która ma być uzupełniona będzie znacznie mniejszy. Ważne jest też właśnie to, jak energia jest dostarczana. Im mniejszy koszt jej produkcji lub większy udział energii odzyskanej – co też jest możliwe, tym bardziej energooszczędny jest dom. W czasie bilansu analizowany jest kształt domu, jego objętość oraz powierzchnia, cechy otoczenia budynku, ponieważ one wpływają na jakość energetyczną domu. Badaniu poddana jest również izolacyjność przegród, usytuowanie budynku względem stron świata a także sposób ogrzewania i wentylowania budynku, ponieważ to pozwala określić wysokość strat energetycznych. Oczywiście, nie bez znaczenia jest także jakość stolarki okiennej, jakość i szczelność drzwi oraz bramy garażowej. Jak widać, wszystko ma znaczenie i wszystko wpływa na ilość uciekającej energii. Na podstawie analiz związanych ze szczelnością budynku i poziomem dostarczanej energii określany jest bilans. Może być on na plusie, na minusie lub się równoważyć.

Po co wykonywany jest bilans energetyczny i kto powinien to zrobić

Bilans jest wykonywany na etapie projektu. Oceniana i obliczana jest izolacyjność termiczna budynku. Wszystkie powyższe elementy powinny być więc precyzyjnie opisane pod względem ich izolacyjności. Jest to szczególnie ważne, gdy budowany jest dom energooszczędny czy też dom pasywny. Na tego rodzaju konstrukcje można bowiem uzyskać dofinansowanie, ale jest ono możliwe tylko wówczas, gdy dom rzeczywiście spełnia warunki stawiane domom energooszczędnym lub pasywnym. Warunki są określane jako ilość traconego ciepła w jednostkach rozliczeniowych. Jeżeli w trakcie użytkowania dom spełnia warunki można uzyskać dofinansowanie, jeżeli nie, to nie. Dlatego właśnie precyzyjne określenie grubości ścian, zastosowanych materiałów i wprowadzanych izolacji jest tak istotne. Bilans energetyczny powinien przeprowadzić doświadczony i licencjonowany audytor energetyczny. Jego doświadczenie pomoże zoptymalizować rozwiązania i poprawić energooszczędność budynku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty