Czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego?
Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy to pojęcia bardzo często stosowane zamiennie. Czy słusznie? To bardzo dobre pytanie. Kredyt bowiem nie jest kredytowi równy, a i pojęcie pożyczki i kredytu nie jest tożsame. Warto więc zapoznać się z podobieństwami i różnicami pomiędzy pojęciami i oznaczanymi przez te pojęcia produktami.
Podobieństwa kredytu hipotecznego i kredytu mieszkaniowego
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy to nie są dwa pojęcia opisujące ten sam produkt. Wręcz przeciwnie, każde z nich dotyczy zupełnie innego rozwiązania, a stosowanie ich w charakterze synonimów to wyłącznie błąd i nieporozumienie. Co jednak ważne proces wnioskowania, badania zdolności kredytowej czy sama procedura kredytowania są w obydwu przypadkach bardzo podobne, niemalże identyczne. Zabezpieczenie wierzytelności również jest podobne i opiera się na założeniu hipoteki na nieruchomości. Zasadnicza jednak różnica między nimi mieści się w celu, na jaki udzielane jest finansowanie. W związku z tym nie każdy kredyt hipoteczny będzie jednocześnie kredytem mieszkaniowym. Pomyłki i stosowanie tych pojęć zamiennie nie jest jednakże bezpodstawne. W pewnych granicach obydwa te produkty się pokrywają i obydwa są w stanie sfinansować ten sam cel.
Specyfika kredytu mieszkaniowego
Kredyt mieszkaniowy przeznaczony jest na zakup nieruchomości w postaci mieszkania, ale nie tylko. Z tego produktu można również sfinansować zakup domku jednorodzinnego, domku letniskowego, garażu, wykup mieszkania zakładowego lub komunalnego. Kredyt mieszkaniowy może również posłużyć do przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe prawo do lokalu. Innymi słowy, kredyt mieszkaniowy pozwala na szeroko pojęte nabycie nieruchomości, która już istnieje.
Specyfika kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny jest w swym założeniu znacznie szerszy. To, co można za jego pomocą sfinansować, to wszystkie te czynności i procedury prawne, które już zostały wymienione wyżej, w przypadku kredytu mieszkaniowego, ale również inne działania zmierzające do nabycia przez kredytobiorcę nieruchomości i nie tylko. A zatem, za pośrednictwem kredytu hipotecznego można sfinansować również budowę domku jednorodzinnego, remont mieszkania, zakup działki budowlanej oraz modernizację lokalu, który ma być dostosowany pod wynajem lub dzierżawę. Widać zatem, że pieniądze z kredytu hipotecznego pozwalają sfinansować znacznie większy zakres działań.
Zawieranie i koszt umów kredytu hipotecznego i kredytu mieszkaniowego
Tryb zawierania umowy o kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny jest bardzo podobny. Praktycznie niczym się one od siebie nie różnią. Jeżeli zaś chodzi o koszty, to różnice w kosztach tych produktów mogą wynikać wyłącznie z różnic w kosztach narzucanych przez bank. Obsługa i procedowanie produktów są bowiem tak do siebie podobne, że wszelkie różnice wynikają wyłącznie z decyzji banku, a nie faktycznego, dodatkowego obciążenia procesami czy procedurami. Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy to jak widać dwa bardzo podobne do siebie produkty, które jednak w pewnym zakresie się od siebie różnią. Warto to wiedzieć, ponieważ w razie samodzielnego poszukiwania odpowiedniego produktu, wiadomo czego szukać.