Ile trzeba zarabiać, żeby zostać beneficjentem kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie, które będzie towarzyszyło kredytobiorcy przez wiele lat. Najczęściej kredyty udzielane są na 25 -30 lat, a to oznacza, że przez większą część swojego zawodowego życia trzeba będzie ciągle spłacać zakupione przez siebie mieszkanie. Banki, mając to na uwadze, tak obliczają zdolność kredytową, by rzeczywiście płacona rata znalazła się w granicach możliwości finansowych klienta nie tylko dziś, ale również w przyszłości, gdy jego zarobki być może się zmienią.
Jak określana jest zdolność kredytowa
Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy dana osoba otrzyma kredyt hipoteczny jest zdolność kredytowa tej osoby. Zdolność kredytowa określana jest na bazie dochodów i wydatków oraz zobowiązań danego gospodarstwa domowego. Przy czym należy pamiętać, że bank nie może brać pod uwagę wyłącznie różnicy między dochodami a opłatami. Przecież potrzebne są jeszcze pieniądze na życie i tak zwane utrzymanie.
Jakie zobowiązania są brane pod uwagę przy kredycie hipotecznym
To jest bardzo ważna informacja, ponieważ bank bierze pod uwagę wszystkie zobowiązania, jakie na danym kliencie spoczywają. Wchodzi tu w grę zarówno utrzymanie samochodu, opłacanie polis dobrowolnych oraz spłacanie wszelkich zaciągniętych kredytów czy też rozliczanie produktów kredytowych. Posiadanie karty kredytowej, która nawet może być niewykorzystywana, ale jest przypisana do klienta to również obciążenie, które wpływa na obniżenie zdolności. Jeżeli więc taka karta jest w posiadaniu, ale nie jest wykorzystywana, zdecydowanie lepiej jest ją zamknąć, ponieważ dzięki temu automatycznie rośnie zdolność. Jednocześnie warto również rozliczyć wszelkie posiadane kredyty. Każdy z nich to mniejsze szanse na uzyskanie finansowania, a przecież nie o to chodzi.
Koszty utrzymania a kredyt hipoteczny
Koszty utrzymania również są brane pod uwagę. Zgodnie z ostatnimi wskazaniami, rozliczając koszty utrzymania członka rodziny należy brać pod uwagę, że są to kwoty rzędu 800zł na osobę. Jeżeli więc rodzina z dwójką dzieci będzie ubiegała się o kredyt, to można przypuszczać, że bank wyliczy koszty utrzymania na poziomie około 2600 – 3000 złotych. Nie jest to wynik prostego mnożenia 800x4, ponieważ to dałoby 3200. Koszt utrzymania całej rodziny jest niższy, bo z reguły zakupy dla większej liczby osób niż jedna w efekcie są korzystniejsze i w rozliczeniu miesięcznym wypadają taniej na osobę. Jeszcze inaczej kształtuje się rozliczanie kosztów utrzymania w przypadku rodzica samotnie wychowującego dzieci. Tu niestety działa to na niekorzyść tego rodzica i utrudnia otrzymanie kredytu. Jest to spowodowane tym, że w takiej sytuacji cała rodzina liczyć może wyłącznie na jedną pensję i wyłącznie jedna osoba ponosi odpowiedzialność za spłatę zobowiązania, przy czym jej odpowiedzialność rozkłada się również na konieczność utrzymana dziecka lub dzieci.
Ile trzeba zarabiać, aby stać się beneficjentem kredytu hipotecznego
Ile więc trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie – to zależy. Pod uwagę trzeba wziąć bowiem posiadane zobowiązania oraz skład rodziny, który stanowi swego rodzaju koszt uwzględniany przy kredycie. I tak, rodzina, w której są cztery osoby, dwie dorosłe i dwoje dzieci, powinna otrzymać kredyt już przy 5000 – 6000 złotych, ale każdy kolejny tysiąc dochodu spowoduje, że kredyt ten będzie dostępny w wyższej wysokości. Oczywiście, trzeba pamiętać, by przed wnioskowaniem o kredyt wszystkie swoje zobowiązania terminowo regulować. Każda zaległość zmniejsza szansę uzyskania kredytu aż do całkowitego wyeliminowania takiej możliwości.