Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Jak oszczędzać, by spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Kobieta trzymająca skarbonkę na oszczędności w celu wcześniejszej spłaty kredytu

Chociaż dla większości kredytobiorców kredyt hipoteczny jest obciążeniem na długie lata, to dla niektórych osób nie stanowi problemu przedterminowa spłata należnych zobowiązań. Część ekspertów przestrzega jednak przed nadpłacaniem kredytu i poleca zainwestowanie nadwyżki gotówki w inny sposób.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędzanie to ciężki proces, wymagający sporego wysiłku, pracy, samozaparcia i wytrwałości. Część osób zaoszczędzone przez siebie pieniądze chcę przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego, co pozwala na wcześniejszą spłatę zobowiązań. Jak do tego dojść? Czy tego typu zachowanie ma sens?

Jak oszczędzać pieniądze każdego miesiąca?

Droga do zgromadzenia ilości pieniędzy umożliwiającej wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego jest inna dla każdego z kredytobiorców. Część osób, które zaciągają kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie lub dom, chce pokryć koszty kredytu, sprzedając aktualnie posiadaną nieruchomość. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre w każdym przypadku. Niestety, nie wszyscy mają komfort posiadania dodatkowego zabezpieczenia, które pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu. Dla wielu osób oszczędzanie w celu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością podjęcia prób zaoszczędzenia pieniędzy w każdym miesiącu. Jak podkreślają eksperci finansowi, oszczędzanie pieniędzy nie musi wiązać się z serią, często bolesnych wyrzeczeń. Warto jednak zmienić nawyki, by w przyszłości móc cieszyć się nie tylko dodatkową gotówką, ale często również lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Oszczędzanie warto rozpocząć od sporządzenia planu, w którym notuje się wszystkie miesięczne wydatki, wyszczególniając m.in. zobowiązania, stałe opłaty, pieniądze przeznaczone na jedzenie i tzw. życie oraz ilość pieniędzy, które odkłada się każdego miesiąca lub przeznacza się na rozrywkę.

Drobne nawyki pozwalające oszczędzić pieniądze

Każdego dnia pieniądze można zaoszczędzić, np. poprzez sporządzanie listy niezbędnych produktów, które należy nabyć i trzymanie się jej w czasie robienia zakupów. Kuszące promocje, zwłaszcza w sklepach spożywczych i marketach mogą spowodować, że wyda się pieniądze na produkt lub żywność, której wcale się nie potrzebuje. W przypadku posiadania i regularnego korzystania z samochodu warto zapoznać się i wprowadzić w życie zasady tzw. ecodrivingu, czyli ekonomicznej jazdy, która pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na mniejszym spalaniu paliwa przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej prędkości. Warto również rozważyć tankowanie na stacjach paliw zlokalizowanych przy supermarketach. Najczęściej są to miejsca, w których można nabyć paliwo w cenie niższej niż na pozostałych stacjach. Podstawową jest również zrezygnowanie z używek, takich jak papierosy – rezygnacja z palenia tytoniu niesie ze sobą tylko korzyści. Nie warto również przeznaczać pieniędzy na słodycze i fast foody, które prowadzą do otyłości i pogorszenia zdrowia.

Czy oszczędzanie w celu wcześniejszej spłaty kredytu ma sens?

Oszczędzanie w celu wcześniejszej spłaty zobowiązania ma sens jedynie, gdy pozwalają na to warunki podpisanej umowy z bankiem. Często może się okazać, że prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu jest tak duża, że nie opłaca się pozbywać kredytu hipotecznego przed terminem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie nadpłat. W niektórych bankach możliwe jest dokonywanie corocznych nadpłat bez konieczności płacenia dodatkowej prowizji. Specjaliści finansowi zalecają nieco bardziej ekonomicznym osobom próbę inwestowania zgromadzonej nadwyżki w przypadku niekorzystnych warunków wcześniejszej spłaty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty