Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Jak sprawdzić BIK?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Pieniądze w BIK

Uzyskanie kredytu hipotecznego uzależnione jest w dużej mierze od tego, jak prezentuje się profil kredytobiorcy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. To miejsce, w którym każda pełnoletnia osoba jest zarejestrowana, niezależnie od tego, czy zaciągała już jakąś pożyczkę, czy jeszcze nie miała ku temu okazji. W BIK znajdują się więc tacy, którzy mają czystą historię kredytową, mają pozytywną historię lub negatywną. Warto to sprawdzić przed złożeniem wniosku o kredyt, ponieważ mając pełne dane o swojej sytuacji, można ją nieco poprawić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

BIK - co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej to ewidencja, która prowadzona jest w dużej mierze w sposób automatyczny. Właśnie dlatego każdy pełnoletni się tam znajduje, ponieważ jego dane zostają automatycznie wprowadzone. Jest to system scentralizowany, a więc dostęp do niego mają wszystkie działające w Polsce banki. Każdy bank może wprowadzić informacje o zaciągniętym przez daną osobę zadłużeniu oraz o trybie jego spłacania – czy jest to zadłużenie spłacane w terminie czy z opóźnieniem. To bardzo ważna informacja, ponieważ dla banków znaczenie ma nie tylko to, czy dana osoba rozliczyła się ze swojego zadłużenia, ale również to, w jakim stylu to zrobiła. Dla banków ciągłe egzekwowanie należności nie jest sytuacją korzystną, ponieważ powoduje, że koszty udzielonego przez nich kredytu rosną.

Jak sprawdzić swój BIK?

BIK to również doskonały sposób na to, by sprawdzić, czy ktoś nie wnioskował o kredyt na cudze nazwisko. To bardzo ważna sprawa. Jeżeli bowiem ktoś ukradnie innej osobie dowód osobisty, może na nią wziąć kredyt lub pożyczkę, a wówczas to nie ten kto brał będzie musiał spłacać, tylko ten, którego dane zostały zamieszczone na wniosku. Mając założone własne konto w BIK można to bardzo szybko zweryfikować, można bardzo szybko zadziałać, a dzięki temu uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Własne konto w BIK to po prostu własny dostęp. Założenie konta nie oznacza, że tym samym dana osoba dopiero się do bazy wpisuje. Ona już w tej bazie jest, ale mając konto może podejrzeć, jakie informacje się w tej bazie znajdują. Można sprawdzić, jak przedstawia się wynik scoringowy i jakie wnioski i produkty są dopisane do konta danej osoby. To bardzo ważne dane, które decydują potem o udzieleniu lub nie udzieleniu kredytu hipotecznego. Po założeniu sobie konta w BIK każdy ma przez pewien okres darmowy dostęp. Jest to czas na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami portalu. Można podejrzeć swoje dane, pobrać aktualny raport. Można sprawdzić wszystkie złożone w ostatnim okresie wnioski kredytowe wraz z podjętymi co do nich decyzjami. Można sprawdzić sytuację każdego swojego zobowiązania, czy jest spłacane regularnie, czy nie. W tej wersji, za darmo sprawdzić w BIK można również wartość swojego scoringu wraz z uzasadnieniem, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Taka informacja to doskonały sposób na poprawienie tego wyniku. Można bowiem spłacić jakieś zobowiązanie, można też zaciągnąć nowe, krótkie, które szybko spłacone poprawi wartość scoringu. Taka wiedza jest bardzo przydatna.

Darmowe konto w BIK

To, jak sprawdzić BIK za darmo już jest jasne, ale warto wiedzieć, co dalej. Można oczywiście utrzymać sobie darmowe konto, nie ma obowiązku wnoszenia za nie opłaty, szczególnie, że nie są to informacje, które potrzebne są regularnie, co miesiąc, a jedynie okazyjnie. Wówczas, mając takie darmowe konto można w każdej chwili wnieść jednorazową opłatę za konkretny raport, który jest w danej chwili potrzebny. Fakt, że nie będzie to już darmowe sprawdzenie swojej sytuacji, ale samo utrzymanie konta pozostanie bezpłatne. Można też wnieść roczną opłatę, w ramach której otrzymuje się kilka usług. To kilka raportów do pobrania w ciągu całego roku, informacja SMS o każdym nowym wniosku kredytowym złożonym w dowolnym banku czy też informacja o sytuacji w dotychczasowych zobowiązaniach. Jeżeli ktoś jest obecnie na etapie przygotowywania się do kredytu, to takie dane mogą być bardzo przydatne. To, jak sprawdzić BIK, to nie jest trudne zadanie. Sam portal udziela wszelkich niezbędnych wskazówek i instrukcji. Wszystkiego się można więc dowiedzieć i wszystko sprawdzić. Nawigacja na stronie jest intuicyjna, więc bez problemu można sobie z tym poradzić. A informacje zawarte na stronie są bardzo istotne i ważne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty