Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Czy mam zdolność kredytową? Jak to sprawdzić zanim wybiorę się do banku? Czy da się ją zweryfikować samodzielnie? Można, przeczytaj, w jaki sposób
Zdolność kredytowa
Pierwsza sytuacja ma miejsce wówczas, gdy bank nie widzi przeciwwskazań do tego, by udzielić kredytu w takiej kwocie, jaka była wnioskowana. Druga sytuacja całkowicie eliminuje możliwość uzyskania finansowania. W trzeciej, klient może uzyskać pieniądze, ale mniejsze niż by chciał, a w czwartej, po spełnieniu określonych warunków, klient może uzyskać pieniądze i to nawet takie, o jakie wnioskował. By oszczędzić sobie tej niepewności związanej z wydaniem przez bank jednej z tych czterech decyzji, można samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową. Nie jest to co prawda w stu procentach miarodajne, ale pozwala uzyskać pewien ogląd na temat tego, czego się można spodziewać.
Kalkulator pomoże sprawdzić zdolność kredytową
Pierwsze kroki, w kierunku sprawdzenia swojej zdolności kredytowej należy skierować w stronę dostępnych na stronach internetowych kalkulatorów. To właśnie one w pierwszej kolejności podpowiedzą, jak kształtuje się ta zdolność, na jakim poziomie kredyt jest dostępny i o jakie pieniądze można wnioskować. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by był to dobry, rozbudowany kalkulator. Niektóre bowiem są tak skonstruowane, że niestety zaciemniają prawdę, zamiast ją ujawniać. Jeżeli dany kalkulator pyta wyłącznie o dochody i na jak długo kredyt ma być przyznany, to raczej wiele się z niego nie dowiemy. Są jednak tak opracowane programy, które wymagają podania znacznie większej liczby danych. Trzeba wówczas wskazać, ile się miesięcznie zarabia, ile osób jest w rodzinie, jakie są miesięczne obciążenia, nawet w przybliżeniu i jakie są miesięczne wydatki. Dopiero na bazie tych informacji kalkulator może policzyć, jaka kwota jest dostępna dla ciebie. Są też inne programy, tam należy podać w przybliżeniu, na jaką ratę stać zainteresowanego kredytem i jak długo chce swój kredyt spłacać. Jest to swego rodzaju liczenie od końca, ale również pomaga określić w przybliżeniu, o jaki kredyt można się starać.
BIK
Drugim źródłem informacji kredytowej jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To scentralizowany system, do którego dostęp mają wszystkie instytucje finansowe. Tam zamieszczane są informacje o każdej pełnoletniej osobie, niezależnie od tego, czy już brała kredyt, czy jeszcze nie. Można tam znaleźć informacje o składanych w ciągu ostatnich pięciu lat wnioskach kredytowych, o przyznanych kredytach, o spłacanych pożyczkach i trybie ich spłacania. Czy są one płacone regularnie, czy z opóźnieniem, jeżeli jest opóźnienie, to jakie? Czy dana osoba ma rozpoczęte postępowanie upadłościowe, czy ma komornika przydzielonego i wiele, wiele innych informacji. Każda z nich wpływa na zdolność kredytową, a niektóre nawet bardziej niż zarabiane pieniądze i aktualne obciążenia. Każda pełnoletnia osoba może założyć sobie konto w BIK i samodzielnie sprawdzać informacje na swój temat. Może również sprawdzić swoje konto scoringowe, czyli punkty, które istotnie wpływają na zdolność kredytową. W pewnych granicach wykluczają one z możliwości otrzymania kredytu, w innych powodują, że jego otrzymanie jest wątpliwe, a w innych dają pewność. Stan tego konta punktowego również można w pewnych granicach zmieniać, można na niego wpływać podejmując odpowiednie decyzje finansowe. Przed udaniem się do banku i wnioskowaniem o kredyt, zdecydowanie warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, żeby wiadomo było, czy jest sens składać wniosek. Uzyskanie odmowy obniża bowiem scoring, a to jeszcze bardziej wydłuża czas oczekiwania na poprawę sytuacji. Decyzja odmowna oddala perspektywę kredytu i to znacznie.