Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kalkulator MdM - co należy wziąć pod uwagę?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Przeprowadzka do nowego domu dzięki programowi Mdm

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) umożliwia dopłaty do zakupu mieszkań oraz domów dla osób poniżej 35. roku życia. W obliczeniu potencjalnego dofinansowania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które warunkują ostateczną wysokość wsparcia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Obliczenie dopłaty w ramach MdM może wydawać się trudne, dlatego za pomocą specjalnego kalkulatora (lub za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego) można zrobić to w prosty i stosunkowo szybki sposób. Warto jednak zapoznać się wcześniej z wymaganymi informacjami, które należy podać, aby sprawdzić wysokość wsparcia.

Kalkulator MdM – podstawowe wymogi

W pierwszej kolejności należy wybrać potencjalne miejsce mieszkania bądź domu, którego finansowanie ma być w części pokryte za sprawą programu MdM. W wyborze lokalizacji należy podać województwo oraz miejscowość (powiat). Istotną kwestią jest również typ zawieranej transakcji: rynek wtórny lub rynek pierwotny. Dla każdego z rynków określone są limity cenowe, które dotyczą ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Limity są zależne od lokalizacji, w której miałby zostać zakupiony dom. Ulegają zmianie z częstotliwością co kwartał, dlatego warto na bieżąco śledzić zmiany. Te automatycznie zawierane są w kalkulatorach MdM, dlatego można być spokojnym o właściwe wyliczenie dopłaty. Należy zwracać również uwagę na powierzchnie wymarzonego mieszkania, które chce się zakupić wraz z dofinansowaniem z programu MdM. Wsparcie jest możliwe tylko dla mieszkań nieprzekraczających 75m2, natomiast dla domu 100m2. W poprzednich edycjach, osoby samotnie wychowujące co najmniej trójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie na mieszkania i domy o większych powierzchniach – odpowiednio 85m2 i 110m2. Wartość dopłat jest również zależna od liczby posiadanych dzieci – im większa liczba, tym większa wartość ostatecznej dopłaty. Wsparcie w ramach MdM dla osób samotnych lub par bez dzieci oscyluje wokół max. 10% wartości mieszkania lub domu.

MdM kalkulator: kredyt hipoteczny

Aby uzyskać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych, należy pamiętać o określonych limitach w długości zaciąganego kredytu, a także jego wartości. Ta wynosiła dotychczas co najmniej 50% wartości mieszkania lub domu pokrytego w ramach kredytu hipotecznego. Minimalny czas spłaty wynosił 15 lat. Instytucje finansowe udzielające kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem. Potencjalna dopłata wypłacana jest jednorazowo i traktowana jako część wkładu własnego kredytobiorcy lub kredytobiorców.

Kiedy wsparcie z MdM należy zwrócić?

W przypadku sprzedaży mieszkania bądź domu przed upływem 5 lat Bank Gospodarstwa Krajowego może domagać się zwrotu dofinansowania. Podobna sytuacja dotyczy wynajęcia, użyczenia lub zmiany charakteru lokum z mieszkalnego na usługowy. Kwotę dofinansowania należy zwrócić również w przypadku posiadania dodatkowej nieruchomości po zakupie domu lub mieszkania ze środków programu Mieszkanie dla Młodych. Wyjątkiem jest otrzymanie nieruchomości w formie spadku.

Mieszkanie dla Młodych (MdM) – kiedy nie można otrzymać dofinansowania?

Bardzo istotną kwestią, która może uniemożliwić otrzymanie wsparcia finansowego w ramach programu MdM jest wcześniejsze posiadanie nieruchomości na własność lub współwłasność. Przeszkody niestanowi natomiast posiadanie spółdzielczego mieszkania lokatorskiego oraz wynajmowanie mieszkanie. Warto pamiętać, że w ciągu pół roku od wejścia w posiadanie mieszkania zakupionego przy wsparciu program Mieszkanie dla Młodych, należy rozwiązać umowę najmu oraz zrzec się praw do posiadania lokalu spółdzielczego.

MdM kalkulator – wsparcie dla samodzielnie budujących dom

Ze wsparcia rządowego programu mogą skorzystać osoby, które samodzielnie budują dom, lub rozbudowują budynek do celów mieszkalnych. W takim przypadku beneficjenci mogą liczyć na zwrot części podatku VAT za koszty zakupu materiałów budowlanych. W tej formie pomocy obowiązują takie same limity oraz obostrzenia jak w przypadku głównej oferty programu Mieszkanie dla Młodych. Wysokość zwrotów VAT jest uzależniona od aktualnie obowiązującej stawki podatku. Zwroty są wydawane przez Urząd Skarbowy, po uprzednim wypełnieniu wniosku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty