Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kolejne kroki po wstępnej pozytywnej decyzji kredytowej

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Młoda para w banku

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny przebiega przez kilka zróżnicowanych etapów. Na każdym z nich potrzebne i wymagane są inne dokumenty, zaświadczenia i wnioski. Warto wiedzieć, jakie są te kroki, co należy zrobić po uzyskaniu wstępnej pozytywnej decyzji kredytowej i jak działać, by cały proces przebiegał szybko i sprawnie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wstępna decyzja kredytowa

Uzyskanie wstępnej pozytywnej decyzji kredytowej nie jest łatwe, ale to pierwszy krok do tego, by w ogóle móc starać się dalej. To również pierwszy krok, który daje nadzieję na własne mieszkanie. Wstępna decyzja kredytowa pozwala na wszczęcie dalszej procedury i rozpoczęcie dalszych działań. Samą decyzję zaś uzyskuje się na bazie dokumentów finansowych, zaświadczeń z zakładu pracy, PIT-ów i różnych oświadczeń, które bank wskaże jako wymagane. Ten etap może się zakończyć wystawieniem promesy kredytowej, ale nie musi. To zależy, czy klient ma takie oczekiwania i czy promesa jest mu potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że udzielenie promesy nie zawsze implikuje przyznanie kredytu, a poza tym, taki dokument w wielu bankach jest dodatkowo płatny.

Kolejne kroki

Po uzyskaniu wstępnej decyzji kredytowej czas na kolejne kroki. Wstępna decyzja zakłada oszacowanie również zdolności kredytowej, więc ubiegający się o zakup nieruchomości klient wie, w jakich widełkach cenowych może się teraz poruszać szukając mieszkania dla siebie. Po dokonaniu wyboru i podjęciu decyzji czas na zawarcie umowy sprzedaży. To ona jest warunkiem niezbędnym do uruchomienia dalszej procedury kredytowej. Należy ją przedłożyć w banku, który zdecydował się wstępnie na finansowanie tego zakupu. Taka umowa jest dla banku dowodem na to, że nieruchomość istnieje i klient rzeczywiście chce zaciągnąć kredyt na jej zakupienie. Bank może teraz zażądać od klienta stosownych zabezpieczeń i poręczeń. Może oczekiwać, że klient udokumentuje posiadany wkład własny, przedłoży dokumenty od dewelopera lub od właściciela prywatnego. Innymi słowy, to jest moment, w którym klient musi spełnić wszystkie warunki stawiane mu przez bank, a których wypełnienie doprowadzi do podpisania umowy kredytowej. Gdy warunki zostaną spełnione bank rozpoczyna procedurę konstruowania kredytu. Ustala raty, ich wysokość, oprocentowanie, marżę, prowizję, promocje. To również czas na negocjowanie warunków.

Warunki i decyzja kredytowa

Trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będzie spłacane przez przeszło dwadzieścia lat. Właśnie ze względu na to, należy postarać się by warunki tej spłaty były jak najlepsze. Warto negocjować z bankiem warunki kredytu. Można starać się o obniżenie marży lub prowizji dla banku. Można wnioskować o zmianę warunków ubezpieczenia, które ma zabezpieczać na wypadek śmierci kredytobiorcy. Wiele elementów tworzy kredyt i każdy z nich powinien być starannie omówiony. Nie bez znaczenia jest również negocjowanie warunków wcześniejszej spłaty. Każdy zastrzyk gotówki można wykorzystać na wcześniejszą spłatę kredytu. Dzięki temu szybciej dojdzie do rozliczenia, a kredyt będzie mniej uciążliwy. Ważne jednak, by bank nie pobierał opłat za taką właśnie wcześniejszą spłatę. Po wynegocjowaniu wszystkich warunków i otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej w placówce lub online należy podpisać umowę kredytową. Po jej podpisaniu dochodzi do uruchomienia kredytu i przelania pieniędzy na właściwe konto. Pieniądze z kredytu mogą być wypłacone w jednej transzy, w całości na raz lub w kilku transzach, jeżeli zakupiony lokal jest nadal w budowie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty