Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - różnice
Wiele osób wciąż zamiennie używa terminu kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna. Jest to duży błąd. Mimo pewnych punktów wspólnych są to dwa odmienne terminy. Czym się różnią? Jakle są ich podstawowe cechy?
Kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania lub lokalu użytkowego
Kredyt hipoteczny bierzemy na zakup domu, mieszkania. Wiąże się to często z bardzo dużą inwestycją oraz nakładem finansowym. Każdy bank przed udzieleniem kredytobiorcy kredytu analizuje jego sytuacje finansową biorąc pod uwagę dostarczony wniosek o kredyt oraz szereg niezbędnych dokumentacji takich jak: zaświadczenie o zarobkach oraz sytuacji zawodowej, informacje z BIK, niezbędne dane o nieruchomości, na zakup której ma być wzięty kredyt. Przy kredycie hipotecznym zdolność kredytobiorcy do spłaty to podstawa. Z tego też powodu każdy wniosek musi przejść weryfikacje. Czekając na decyzje o przyznaniu kredytu kredytobiorca musi uzbroić się niekiedy w duże pokłady cierpliwości. Bank sprawdza zdolność kredytową klienta nawet kilka tygodniu – cały proces przyznania kredytu trochę trwa. Kredyt hipoteczny to także wysokie oprocentowanie i odsetki. W przeciwieństwie do pożyczki kredyt hipoteczny wiąże się z wysokimi kwotami i długim okresem spłaty. Kredyt możemy spłacać nawet trzydzieści lat. Z tego też powodu każda decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego powinna być dokładnie, dobrze przemyślana. Tylko wtedy sam proces spłaty nie będzie związany z dużym stresem.
Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości
Pożyczkę hipoteczną biorą osoby, które mają w posiadaniu już większą lub mniejszą nieruchomość. Pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości często bierzemy kiedy potrzebujemy gotówki na remont, wycieczkę, drogie leczenie lub rehabilitację, zakup lub naprawę sprzętu AGD/RTV. Pożyczki hipoteczne udzielane są na mniejsze kwoty – kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Krótsza jest też spłata takiej pożyczki. Pożyczkobiorca nie musi dostarczać aż tak dużej ilości dokumentów jak w przypadku kredytu hipotecznego. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Brak spłaty pożyczki hipotecznej wiązać się może z poważnymi konsekwencjami. O ile w czasie trwania okresu pożyczkowego odsetki i oprocentowanie nie jest tak duże to każdy dzień zalegania płatnościami może działać na niekorzyść pożyczkobiorcy. Decyzje o przyznaniu pożyczki hipotecznej możemy otrzymać już nawet 24 h o złożenia wniosku. Nie musimy udawać się do siedziby banku – zazwyczaj wystarczy wypełnić wniosek online. Decyzje o przyznaniu pożyczki hipotecznej otrzymamy bardzo szybko. Konsultant zazwyczaj dzwoni do pożyczkobiorcy i ustala wszystkie szczegóły. Umowę można podpisać w siedzibie pożyczkodawcy lub też listownie – kurier dostarcza umowę i ważne dokumenty w ciągu dwóch, trzech dni. Przed wyborem zarówno kredytu hipotecznego jak i pożyczki warto przejrzeć kilka ofert. Pomocne mogą okazać się porównywarki kredytów i pożyczek online. Należy jednak pamiętać, że korzystając z tego typu porównywarek możemy dokonać tylko wstępnych analiz. Całkowitą ofertę kredytową i pożyczkową otrzymamy kontaktując się bezpośrednio z bankiem.