Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - różnice

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - różnice

Wiele osób wciąż zamiennie używa terminu kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna. Jest to duży błąd. Mimo pewnych punktów wspólnych są to dwa odmienne terminy. Czym się różnią? Jakle są ich podstawowe cechy?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania lub lokalu użytkowego

Kredyt hipoteczny bierzemy na zakup domu, mieszkania. Wiąże się to często z bardzo dużą inwestycją oraz nakładem finansowym. Każdy bank przed udzieleniem kredytobiorcy kredytu analizuje jego sytuacje finansową biorąc pod uwagę dostarczony wniosek o kredyt oraz szereg niezbędnych dokumentacji takich jak: zaświadczenie o zarobkach oraz sytuacji zawodowej, informacje z BIK, niezbędne dane o nieruchomości, na zakup której ma być wzięty kredyt. Przy kredycie hipotecznym zdolność kredytobiorcy do spłaty to podstawa. Z tego też powodu każdy wniosek musi przejść weryfikacje. Czekając na decyzje o przyznaniu kredytu kredytobiorca musi uzbroić się niekiedy w duże pokłady cierpliwości. Bank sprawdza zdolność kredytową klienta nawet kilka tygodniu – cały proces przyznania kredytu trochę trwa. Kredyt hipoteczny to także wysokie oprocentowanie i odsetki. W przeciwieństwie do pożyczki kredyt hipoteczny wiąże się z wysokimi kwotami i długim okresem spłaty. Kredyt możemy spłacać nawet trzydzieści lat. Z tego też powodu każda decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego powinna być dokładnie, dobrze przemyślana. Tylko wtedy sam proces spłaty nie będzie związany z dużym stresem.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości

Pożyczkę hipoteczną biorą osoby, które mają w posiadaniu już większą lub mniejszą nieruchomość. Pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości często bierzemy kiedy potrzebujemy gotówki na remont, wycieczkę, drogie leczenie lub rehabilitację, zakup lub naprawę sprzętu AGD/RTV. Pożyczki hipoteczne udzielane są na mniejsze kwoty – kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Krótsza jest też spłata takiej pożyczki. Pożyczkobiorca nie musi dostarczać aż tak dużej ilości dokumentów jak w przypadku kredytu hipotecznego. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Brak spłaty pożyczki hipotecznej wiązać się może z poważnymi konsekwencjami. O ile w czasie trwania okresu pożyczkowego odsetki i oprocentowanie nie jest tak duże to każdy dzień zalegania płatnościami może działać na niekorzyść pożyczkobiorcy. Decyzje o przyznaniu pożyczki hipotecznej możemy otrzymać już nawet 24 h o złożenia wniosku. Nie musimy udawać się do siedziby banku – zazwyczaj wystarczy wypełnić wniosek online. Decyzje o przyznaniu pożyczki hipotecznej otrzymamy bardzo szybko. Konsultant zazwyczaj dzwoni do pożyczkobiorcy i ustala wszystkie szczegóły. Umowę można podpisać w siedzibie pożyczkodawcy lub też listownie – kurier dostarcza umowę i ważne dokumenty w ciągu dwóch, trzech dni. Przed wyborem zarówno kredytu hipotecznego jak i pożyczki warto przejrzeć kilka ofert. Pomocne mogą okazać się porównywarki kredytów i pożyczek online. Należy jednak pamiętać, że korzystając z tego typu porównywarek możemy dokonać tylko wstępnych analiz. Całkowitą ofertę kredytową i pożyczkową otrzymamy kontaktując się bezpośrednio z bankiem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty