Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny krok po kroku - ile trwa procedura?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Kredyt hipoteczny krok po kroku - ile trwa procedura

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to procedura, która trwa zwykle od kilkunastu dni, nawet do kilkunastu tygodni. Wiele zależy od tego, jak do wnioskowania przygotowany jest sam klient, ale również od tego, jak bardzo skomplikowana jest sytuacja i na ile doświadczony jest przedstawiciel banku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Pierwszy etap

W pierwszym etapie warto zacząć od siebie. Przede wszystkim należy uporządkować wszystkie swoje sprawy finansowe. Puszczenie machiny bankowej w ruch, już jej nie zatrzyma i wówczas trudno o poprawienie swojej sytuacji. Zanim więc zostanie złożony wniosek kredytowy, warto zadbać o swoje finanse i dobrze się do kredytu przygotować. Na początek warto sprawdzić czy nie zostały podpisane umowy debetowe lub gdzieś w portfelu nie znajduje się nieużywana karta kredytowa. Jeżeli tak jest, to warto jak najszybciej pozamykać tego typu produkty. Karta kredytowa i debet, nawet jeżeli nie są wykorzystane, powodują znaczne obniżenie zdolności kredytowej dlatego, że w każdej chwili można z nich skorzystać, a to spowoduje zmniejszenie środków, które można przeznaczyć na kredyt. Jednocześnie, jeżeli są jakieś kredyty, w których zostało już mało rat do spłacenia, również warto je rozliczyć. Im mniej zobowiązań, tym wyższa zdolność i większa szansa na otrzymanie kredytu na dobrych warunkach. Należy również pamiętać, że banki oczekują coraz wyższego wkładu własnego i o to również warto zadbać.

Drugi etap

W ramach drugiego etapu warto rozważyć jakie są potrzeby i oczekiwania dotyczące nieruchomości. Warto je urealnić do możliwości. Dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji i urealnienie oczekiwań spowoduje, że znacznie łatwiej będzie otrzymać pożądany kredyt. Jeżeli zostanie złożony wniosek na zbyt wysoką kwotę, który zostanie odrzucony, potem może być trudniej uzyskać decyzję na kwotę niższą. Właśnie dlatego staranne przemyślenie swoich potrzeb i oczekiwań jest tak ważne i istotne.

Etap trzeci

Trzecim etapem jest spisanie umowy przedwstępnej z deweloperem lub dotychczasowym właścicielem nieruchomości. To podstawa dla banku do ustosunkowania się do wniosku kredytowego, z którego pieniądze mają być przecież przeznaczone właśnie na mieszkanie. Umowa przedwstępna zawiera informacje o cenie nieruchomości, a więc i o potrzebnej kwocie kredytu lub wartości zakupu, która niezbędna jest również do oszacowania wysokości wkładu własnego.

Etap czwarty

Po złożeniu wstępnych dokumentów kredytowych bank wydaje wstępną decyzję oraz daje listę dokumentów, które należy złożyć by sfinalizować procedurę. Jeżeli bank zgadza się z wyceną, ten etap przebiega szybko i sprawnie, jeżeli zdaniem banku wycena została źle wykonana, to sam ją przeprowadza. Ważne by wiedzieć, że na razie jest to etap wstępny i jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Etap piąty

Jest to dostarczenie wymaganych dokumentów i ich analiza przez pracowników banku. W czasie tej analizy może się okazać, że coś dla pracowników nie jest jasne i będą potrzebowali albo wyjaśnień albo dodatkowych dokumentów. W tym momencie należy się uzbroić w cierpliwość i spokojnie spełniać wszystkie oczekiwania i dostarczać wszystkie dokumenty. Ich kolekcjonowanie ma służyć otrzymaniu ostatecznie pozytywnej decyzji kredytowej, warto więc się przemęczyć. Ten etap trwa czasem nawet kilka tygodni. Wynika to z tego, że nowe żądania dokumentów nie zawsze są zgłaszane od razu i nie każdy dokument można otrzymać od ręki. Na niektóre zaświadczenia trzeba po prostu poczekać.

Etap szósty

Po przeanalizowaniu wszystkich dostarczonych dokumentów formułowana jest umowa kredytowa, którą wystarczy podpisać. Po złożeniu swojego podpisu, kredyt zostaje przyznany i można kupić wymarzoną dla siebie nieruchomość. Jak wspomniano może to trwać nawet i kilkanaście tygodni, warto jednak poczekać, ponieważ świadomość posiadania własnego mieszkania z całą pewnością zrekompensuje trud ubiegania się o kredyt.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty