Kredyt hipoteczny - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zobowiązanie umożliwiające zakup nieruchomości, należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry. Najbardziej istotne są informacje dotyczące marży, prowizji oraz ewentualnych dodatkowych produktów, które są wymagane.
Większość banków świadczących usługi finansowe w Polsce ma w swojej ofercie propozycje kredytów hipotecznych. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które ze zobowiązań jest najlepsze, ponieważ każda oferta przygotowywana jest indywidualnie pod zdolność i sytuację zainteresowanego klienta. Przeglądając oferty, warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty kredytowe, jak marża, prowizja oraz dodatkowe wymagania kredytowe.
Oprocentowanie kredytu
Istotną kwestią całkowitego kosztu kredytu jest oprocentowanie, które składa się z marży oraz stawki bazowej. Marża banku – wartość stała zawarta w umowie kredytowej. Część składowa oprocentowania kredytu hipotecznego. Wysokość marży to stawka wyrażona w procentach, którą w bank zarabia za udzielenie kredytu. W 2016 roku średnio waha się między 1.8 a 2.5% w zależności od banku. Stawka bazowa – zmienna, którą w kredytach złotówkowych jest WIBOR. Stawka ta aktualizowana jest w częstotliwości 3, 6 lub 12 miesięcy. W Listopadzie 2016 roku wynosi 1.72%. Prowizja – wysokość wyrażona w procentach ustalona przez bank. Jest to koszt naliczony kredytobiorcy za uruchomienie kredytu. Wysokość zależna jest od danego banku i w 2016 roku wynosi około 2%.
Dodatkowe wymagania banku
Każdy bank, proponując kredyt hipoteczny, ma swoje wymagania, które trzeba spełnić, by takie zobowiązanie zostało uruchomione. W niektórych instytucjach należy skorzystać z różnych ubezpieczeń lub obligatoryjnie założyć konto bankowe bądź kartę kredytową. Często zgadzając się na jeden z dodatkowych produktów, można obniżyć prowizję kredytową. Warto więc przeanalizować czy koszt dodatkowego rozwiązania nie jest mniejszy niż prowizja i czy finalnie nie będzie taniej. Każdy bank wymaga od klienta posiadania ubezpieczenia nieruchomości. Warto sprawdzić czy taką polisę można dostarczyć z rynku zewnętrznego (50 -60 złotych rocznie) czy trzeba korzystać rozwiązania bankowego, które zwykle jest droższe (150-200 złotych rocznie).
Zabezpieczenie kredytu
Starając się o kredyt hipoteczny, należy również pomyśleć o kwestii zabezpieczenia go. Nawet jeśli konkretny bank nie wymaga ubezpieczenia na życie, warto jest takie posiadać. Polisa w przypadku śmierci kredytobiorcy umożliwia całkowite spłacenie kredytu hipotecznego.