Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Jakie są szanse na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego w przyszłości?

Nieustannie na rynku kredytowym dominują kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Są one bardzo ryzykowne zarówno dla samych klientów, jak i dla udzielających ich banków. Ryzyko duże, a przez to zagrożenie finansowe również ogromne. W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego bardzo mocno optuje za wprowadzeniem na rynek kredytów o stałym oprocentowaniu. To spora zmiana, do której należy się starannie przygotować, ale jednocześnie warto jej wypatrywać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniu

Obecnie na rynku kredyty o stałym oprocentowaniu planuje wprowadzić wyłącznie bank PKO BP, ale prawdopodobnie w ślad za nim pójdą również kolejne banki. Takie rozwiązanie ma bowiem szanse stać się prawdziwą konkurencją na rynku, a to nie pozostaje bez znaczenia. Na razie, kredyty o stałym oprocentowaniu pozwalają na zamrożenie części niezmiennej na okres dwóch lat. To nadal nie jest to, co powinno być, ale z pewnością jest to krok w dobrą stronę. Główną zaletą tego rodzaju produktów jest stabilna rata. Na rynku kredytów hipotecznych, klienci mają możliwość wybrać produkt ze stałą ratą lub ratą malejącą. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zostanie zaakceptowane, w jednym i drugim przypadku te raty i tak ulegają ciągłym wahaniom. Może nie są to bardzo duże i znaczące wahnięcia, ale mimo wszystko są, a to już jest dla klienta odczuwalne. Wprowadzenie na rynek kredytów o stałym oprocentowaniu spowodowałoby, że raty stałe byłyby rzeczywiście stałe, natomiast raty malejące byłyby rzeczywiście malejące bez wahnięć i skoków. To również eliminacja ryzyka nagłego wzrostu obciążeń.

Prognozy na przyszłość dot. oprocentowania stałego

Obecnie nadal dominują kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Tam, gdzie banki próbują wprowadzić oprocentowanie stałe, jak wspomniany bank PKO BP, to i tak jest to rozwiązanie wyłącznie okresowe. Oprocentowanie stabilizowane jest na dwa do pięciu lat. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje natomiast, by ta stabilizacja była jednak na dłużej. Rekomenduje, by oprocentowanie ustalane było na okres co najmniej dziesięcioletni, ponieważ dopiero tak długi czas pozwala klientom na planowanie budżetów domowych i w miarę stabilne zarządzanie własnymi finansami. Kredyty ze stałym oprocentowaniem mogą być bardzo atrakcyjną alternatywą na rynku kredytów hipotecznych. Dlatego też każdy, kto jest zainteresowany zaciągnięciem takiego zobowiązania w niedalekiej przyszłości, powinien obserwować rynek i zachodzące zmiany. Być może będzie mógł skorzystać właśnie z nowej propozycji kredytowej dla klientów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty