Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Kredyty dla rolników - jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Rolnik na polu

Kredyt hipoteczny to konieczność nie tylko dla osób, które są zatrudnione na etacie, czy prowadzą własną działalność gospodarczą. To konieczność również dla rolników, którzy chcą kupić mieszkanie czy wybudować dom. Kredyty dla rolników wymagają spełnienia nieco innych wymogów i dopełnienia nieco innych formalności. Jak uzyskać kredyt, gdy źródłem utrzymania jest gospodarstwo? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dostępność kredytów

Zacząć należy od tego, że nie wszystkie banki respektują gospodarstwo rolne, jako źródło dochodów uprawniające do ubiegania się o kredyt hipoteczny. W związku z tym, rolnicy są nieco ograniczeni w kwestii dostępności usług i możliwości swobodnego wybrania oferty. Z tą swobodą nie jest bowiem tak do końca. Banki, które oferują kredyty hipoteczne dla rolników stawiają przed nimi większe i mniejsze wymagania w zakresie udokumentowania swojego dochodu, co w efekcie prowadzi do tego, że każdy rolnik jest zobligowany do zgromadzenia wielu dokumentów i zaświadczeń finansowych.

Dochody rolnika

Kredyt hipoteczny dla rolnika może zostać mu przyznany dopiero wówczas, gdy bank uzna, że rolnik będzie w stanie spłacić powstałe w ten sposób zadłużenie. W tym celu, bank musi ustalić jakie dochody z gospodarstwa rolnego generuje zainteresowany klient i jakiej powierzchni jest jego gospodarstwo. Chodzi tu przede wszystkim o hektar przeliczeniowy. Wiele danych można uzyskać z urzędu gminy, na terenie której dany rolnik zamieszkuje i na terenie której znajduje się jego gospodarstwo. Z pewnością niezbędne będą również dokumenty z urzędu skarbowego i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Urząd Skarbowy wydaje rolnikowi zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem rolnym. Takie zaświadczenie można bardzo łatwo uzyskać, jeżeli rzeczywiście tych zaległości nie ma. Z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potrzebne jest zaświadczenie o tym, że nie ma zaległości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można też uzyskać zaświadczenie o otrzymaniu specjalnych dopłat bezpośrednich. Jeżeli rzeczywiście były one przyznane, zaświadczenie powinno mówić również o ich wysokości. Niektóre banki mogą dodatkowo zaostrzyć stawiane przez siebie wymagania i zażądać, by rolnik przedstawił również dokumenty, które świadczą o poziomie finansowym sprzedawanych przez siebie produktów pochodzących z gospodarstwa rolnego. W ten sposób można ustalić dodatkowo obrót, jaki rolnik jest w stanie wypracować. Wszystkie te informacje są gromadzone, a na ich podstawie wyliczany jest średni miesięczny dochód rolnika. Oczywiście, pod uwagę brane są również jego zobowiązania i wydatki. One ten dochód obniżają. Na tej podstawie obliczana jest zdolność kredytowa rolnika. Jeżeli się okazuje, że według wyliczeń rolnik może otrzymać kredyt hipoteczny, to taki zostaje mu przyznany. Wszystkie późniejsze procedury i formalności przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku kredytu hipotecznego dla osób utrzymujących się z pracy na podstawie umowy o pracę lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty