Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Krótka umowa o pracę - czy jest szansa na kredyt?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Pracownik negocjuje umowę o pracę, aby dostać kredyt hipoteczny

Pozyskanie kredytu hipotecznego wymaga przekonania banku, że ten kredyt można wziąć, że się jest w stanie go spłacić i ma się do tego niezbędne środki. W tym celu należy wykazać uzyskiwane przez siebie dochody oraz podstawę, na jakiej są one osiągane. Taką podstawą jest na przykład umowa o pracę. Czas, na jaki jest ona zawarta oraz to, jak długo jest już ona w mocy mają tutaj bardzo istotne, kluczowe wręcz znaczenie, szczególnie przy kredytach hipotecznych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Krótka umowa o pracę a szansa na kredyt

Umowa na okres próbny jest niestety niewystarczającą podstawą do tego, by przyznać klientowi kredyt. To umowa na czas określony, ale zwykle bardzo krótki. Trzy miesiące, czy nawet pół roku nie zagwarantują przecież, że po tym okresie klient otrzyma umowę na stałe i nadal będzie miał ustaloną zdolność kredytową. Umowa na okres próbny może nie zostać przedłużona, a to spowoduje problemy finansowe u klienta, a kredyt może przestać być spłacany, co dla banku jest sytuacją niedopuszczalną. Znacznie lepsza jest sytuacja osób, które mają umowę zawartą na czas określony, z tym że tutaj banki dają bardzo liczne obwarowania i ograniczenia. Przede wszystkim, sprawdzają, która jest to umowa z danym pracodawcą. Jeżeli pierwsza, szanse na kredyt maleją. Pierwsza umowa jest zawierana zwykle na rok i nie ma gwarancji, że zostanie przedłużona. Jeżeli klient przyniesie od swojego pracodawcy zaświadczenie, że ten zawrze z nim kolejną umowę na nie gorszych warunkach, to wówczas rzeczywiście aktualna umowa zyskuje nieco, nadal jednak nie jest to najlepsza opcja. Umowa na czas określony, ale kolejna, która zwykle zawierana jest na trzy lata, to znacznie lepsza podstawa do udzielenia kredytu. Tym bardziej, że kolejną umową po niej jest już umowa na czas nieokreślony, a to rokuje stabilizację zatrudnienia. Poza tym, umowa na trzy lata, zwykle jest kolejną umową, więc staż zatrudnienia w jednej firmie też się automatycznie wydłuża. Podsumowując, krótka umowa o pracę to niestety mała szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego. Bank potrzebuje informacji nie tylko o aktualnej sytuacji finansowej, ale również o perspektywach na przyszłość, bo kredyt hipoteczny przyznawany jest przecież na lata.

Jaka umowa o pracę daje zdolność kredytową?

Mimo tego, że sytuacja na rynku kredytów hipotecznych radykalnie się zmienia, banki nadal najbardziej preferują umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Daje ona największą gwarancję stabilności dochodów, co za tym idzie, daje największą pewność, że zainteresowany kredytem klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie przez cały okres trwania kredytu. Jednakże, nie każdy, kto chce rzeczywiście kredyt zaciągnąć ma tego rodzaju umowę. Czy to oznacza, że taka osoba jest całkowicie wyłączona z możliwości wnioskowania o pieniądze na wymarzone mieszkanie? Możliwe jest również udokumentowanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej (nawet jeśli służy tylko samozatrudnieniu). Dla zdolności kredytowej działalność ta musi być prowadzona nieprzerwanie (bez okresów zawieszenia) przez minimum 12 miesięcy (np. Alior Bank, PKO BP, Getin Bank), a bardzo często 24 miesiące (Pekao SA, BOŚ Bank, Millenium); istotne jest też wykazanie w bilansie czy księdze przychodów i rozchodów brak strat, a więc ściśle zdolność finansowa do zaciągnięcia zobowiązania w banku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty