Mieszkanie dla młodych 2018 - aktualne wykorzystanie

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, którego celem jest ułatwienie i umożliwienie osobom młodym uzyskanie kredytu na zakup pierwszej własnej nieruchomości. Żeby wziąć udział w programie należy spełnić kilka dość istotnych warunków, które kwalifikują bądź dyskwalifikują (wiek, stan majątkowy itp.). Warto wiedzieć, jak program rzeczywiście działa i jakie jest nim zainteresowanie.
Zasady finansowania programu Mieszkanie dla Młodych
Program Mieszkanie dla Młodych został zaplanowany na lata 2014 – 2018. Wnioski o dofinansowanie są składane z rocznym wyprzedzeniem. I tak na rok 2018 banki przyjmowały wnioski już od 1.01.2017 roku. Jednakże, zastrzeżenie tu jest takie, że wnioski składane rok wcześniej są przyjmowane jedynie do momentu, gdy wnioskowane wsparcie osiągnie wartość 50% puli przeznaczonej na dany rok. Ta wartość została osiągnięta już w kwietniu 2017 roku, zamknięto więc przyjmowanie wniosków. Na rok 2018 będzie można jeszcze składać zapytania, ale dopiero od 01.01.2018 roku. Taki system został zaprojektowany przez ustawodawcę i od początku funkcjonowania programu jest praktykowany. Skoro wiadomo, że połowa kwoty przeznaczonej na dofinansowania w 2018 już została rozdysponowana, warto sprawdzić, jak wygląda aktualne wykorzystanie tych pieniędzy.
Aktualne wykorzystanie środków z programu Mieszkanie dla Młodych
Według danych zebranych do dnia 31.05.2017 roku w ramach programu rządowego Mieszkania dla Młodych podpisano 94 603 umowy kredytowe. Spośród zawartych umów aż 27 337 rodzin lub osób miało przynajmniej jedno dziecko. Zdecydowanie przeważa zainteresowanie lokalami mieszkalnymi. Z pośród przeszło dziewięćdziesięciu tysięcy zawartych umów, aż 90 250 były to umowy kredytowe właśnie na lokal mieszkalny. Zaledwie 4 353 umowy dotyczyły zakupu domu jednorodzinnego. W sumie do maja 2017 roku przekazano aż 2,4 miliarda złotych dofinansowania do zakupu własnej nieruchomości przez osoby spełniające warunki programu. Kwota kredytów natomiast, które zostały zaciągnięte w ten sposób przekroczyła 16,5 miliarda złotych. W związku z tym, że banki wymagają coraz większych wkładów własnych przy zawieraniu umowy kredytu, wartość zakupionych w ten sposób nieruchomości okazała się jeszcze bardziej okazała. Zakupione w ramach programu mieszkania i domu są w sumie warte 21 miliardów złotych. Tak duże liczby dają pewien ogląd sytuacji. Wsparcie jest ogromne i ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Ponad 90 tysięcy zawartych umów kredytowych jest bardzo dobrym osiągnięciem. Prawdopodobnie znaczna część tych umów by nie została w ogóle zawarta, gdyby nie rządowe wsparcie, które powoduje, że kredyt jest odczuwalnie mniej kosztowny. Podsumowując można dodać, że rządowy program wsparcia przy zakupie pierwszej nieruchomości rzeczywiście spełnia swoje zadanie i doskonale realizuje założone mu cele. Jest pomocą dla osób zainteresowanych własnymi mieszkaniem, pozwala uzyskać kredyt i ułatwia jego spłacanie.