Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Nadpłata kredytu frankowego

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Kredyt hipoteczny można wziąć również we frankach

Nadpłata kredytu we frankach może być bardzo dobrym i korzystnym posunięciem. Przede wszystkim zmniejsza saldo. Sprawdź, jakie zasady obowiązują

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Nadpłata kredytu bankowego a procedura bankowa

Mimo tego, że banki powinny coraz chętniej redukować portfel klientów walutowych, szczególnie teraz, gdy sytuacja z kredytami we frankach jest taka niejasna i nie wiadomo jakie rozstrzygnięcia zostaną wprowadzone centralnie, to jednak praktyka pokazuje, że banki wcale takie chętne nie są. Wiele firm oczekuje dopłat za wcześniejszą spłatę czy nadpłacenie kredytu. Niektóre inkasują opłatę za zmianę harmonogramu spłat nawet wówczas, gdy klient o to nie wnioskuje, a nadpłata miała posłużyć wyłącznie zmniejszeniu obciążenia. Inne banki nie naliczają opłat za nadpłacenie do pewnego momentu. Natomiast, gdy dochodzi do sytuacji, że nadpłata wpływa już na kształt płaconego kredytu, wówczas trzeba ponieść koszty ustalone w umowie kredytowej. Bank bowiem automatycznie aktualizuje każdy zarządzany przez siebie kredyt i gdy harmonogram wymaga zmiany, to dochodzi do zmiany, ale to klient za nią płaci.

Wsparcie bankowe

Są jednak banki, które wspierają swoich klientów we wcześniejszym rozliczeniu zobowiązania. Wśród wartych zainteresowania ofert jest na pewno ta, w której bank proponuje obniżenie marży kredytu, jeżeli nadpłacona zostanie wartość równa 0,5% całego zadłużenia. To bardzo ciekawe i motywujące posunięcie. Z jednej bowiem strony zachęca do szybszego rozliczenia, co poskutkuje mniejszymi odsetkami, z drugiej zaś, to mniejsze zobowiązanie i tak zostanie taniej rozliczone, bo niższa będzie jego marża. Niektóre banki maksymalnie uprościły procedurę nadpłacania, co również ma służyć zachęceniu do tego rodzaju aktywności, inne zaś zaoferowały zmniejszenie spreadu kursowego na każdej racie, która sanowi nadpłacenie. To również bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ powoduje, że nadpłata wypada znacznie korzystniej i bardziej opłacalnie dla klienta niż podstawowe spłacane raty. Im więc większa nadpłata, tym większe oszczędności. Nadpłata kredytu hipotecznego we frankach to rozwiązanie, którego opłacalność należy rozważać zależnie od banku, który kredytu udzielił i zależnie od specyfiki ówczesnej oferty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty