Najważniejsze przepisy nowej ustawy o kredycie hipotecznym

Dnia 22 lipca 2017 roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca kredytów hipotecznych. Choć te produkty bankowe są obecne na polskim rynku już od wielu lat, to dopiero teraz doczekały się one osobnej ustawy. Jej zapisy regulują wiele aspektów i wiele ważnych elementów kredytów hipotecznych, w tym kwestie wcześniejszej spłaty i oczekiwania na decyzję kredytową. Wspomniana ustawa jest jednocześnie sposobem na realizację dyrektyw unijnych, które Polska już dawno powinna wprowadzić.
Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym - najważniejsze zmiany
Do tej pory informacje o kredytach hipotecznych były bardzo skąpe. Pracownicy banków nie wykonywali symulacji zasłaniając się tym, że za każdym razem jest to sytuacja indywidualna, że się nie da przygotować symulacji i że działać trzeba wyłącznie na konkretach, to zaś powodowało, że klienci natychmiast znajdowali się w bazie i trudniej im było szukać innych kredytów. A trzeba też dodać, że im więcej zapytań składa jeden klient, tym trudniej jest mu uzyskać kredyt. Obecnie, po zmianach, ma być tak, że banki muszą mieć przygotowaną ofertę reprezentatywną, przykładową. W tej ofercie ma się znaleźć rozliczenie kredytu hipotecznego dla przeciętnego Polaka. Jasno pokazana kwota kredytu, koszty, raty i RRSO. Dzięki temu, biorąc do ręki takie reprezentatywne oferty, każdy klient będzie mógł sobie porównać chociażby szacunkowe koszty kredytu w jednym i drugim banku, bez konieczności składania osobistych zapytań. Co więcej, klienci będą mogli również zapoznać się z szacunkowym oprocentowaniem takiego kredytu, co znacznie bardziej sprowadzi na ziemię oferty typu „już od”. Istotną kwestią jest także, to że dzięki nowym regulacjom i dostępowi do informacji, wzrośnie przejrzystość i transparentność ofert kredytowych.
Sprzedaż produktów dodatkowych
Obecnie banki bardzo zachęcają do kupowania produktów dodatkowych, kusząc obniżeniem marży lub prowizji. Teraz transakcja wiązana będzie zabroniona. Nie jest natomiast zabroniona sprzedaż krzyżowa, czyli tak zwany cross selling. Klient zainteresowany kredytem hipotecznym otrzyma dwa formularze, jeden będzie dotyczył wyłącznie kredytu hipotecznego, drugi kredytu i produktów dodatkowych. Dzięki temu samodzielnie będzie mógł podjąć decyzję o tym, którą wersję chce wybrać i które rozwiązanie wykorzystać.
Wynagrodzenie pośrednika
Nowe przepisy zawarte w ustawie o kredytach hipotecznych zakładają również, że każdy klient będzie mógł też uzyskać informację na temat tego, ile za ten kredyt zarobi pośrednik. Ma to służyć temu, by uczynić kredyty hipoteczne produktami bardziej transparentnymi i by wyjaśnić też klientom, skąd się poszczególne koszty i naliczenia biorą.
Gwarancja oferty
Klient, który otrzyma formularz informacyjny dotyczący określonych parametrów kredytu, ma prawo z tego kredytu, na tych właśnie parametrach skorzystać, jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania oferty złoży wniosek kredytowy. Jeżeli w tym czasie bank opracuje tańsze kredyty, to oczywiście można zrezygnować z dotychczasowej oferty. Jeżeli jednak ceny kredytów pójdą w górę, to klient ma prawo skorzystać z propozycji w takim wymiarze, w jakim była mu ona pierwotnie przedstawiona.
Decyzja kredytowa
Banki mają też skrócony czas na udzielenie decyzji kredytowej. Standardowo jest to, według nowych zasad 21 dni. Decyzja odmowna ma być przekazywana niezwłocznie i każda musi być uzasadniona. Jeżeli podstawą odmowy były dane z BIK, to bank musi udzielić informacji, które dokładnie dane stały się podstawą do zajęcia takiego stanowiska.
Odstąpienie od umowy
Zgodnie z nową ustawą, każdy klient będzie miał 14 dni na odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. Wraz z dokumentami dotyczącymi jego zawarcia, ma być wręczany również wzór odstąpienia, który wystarczy uzupełnić swoimi danymi, by umowa kredytu przestała obowiązywać.
Opłata za wcześniejszą spłatę
To jeden z najważniejszych elementów kredytu hipotecznego i budzący jednocześnie największe zainteresowanie. Obecnie banki samodzielnie regulują kwestię wcześniejszej spłaty. Zgodnie z nową ustawą może być ona pobierana wyłącznie w ciągu pierwszych trzech lat, a jej wysokość nie może przekroczyć 3% spłacanej kwoty. Po upływie trzech lat, banki nie mogą stawiać żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. W wielu aspektach zmiany są więc na plus i niewątpliwie, warto się nimi zainteresować.